MYSLÍTE SI, ŽE VÁS EURÓPSKA HUDBA UŽ NEMÁ ČÍM PREKVAPIŤ?

Madame BaheuxHudobný publicista Petr Dorůžka upozorňuje na niekoľko zaujímavých umelcov zo starého kontinentu, ktorých spája nepoznané žánrové bohatstvo a pestrosť.
 
Fenomén world music si často spájame predovšetkým s hudbou Afriky, ázijských krajín i Latinskej Ameriky. Ale aj na našom materskom kontinente je stále čo objavovať. Vedeli ste napríklad, že nielen na Balkáne, ale aj v Škandinávii sa hrá rómska hudba? A tušíte, koľko rôznorodých štýlov ponúka Taliansko?
 
 
 

 
Prekvapivo pestrú hudobnú ponuku ponúka aj susedné Rakúsko. Nový domov tam našlo niekoľko talentovaných umelcov z bývalej Juhoslávie. K tým najtalentovanejším patrí hráčka na violu Jelena Popržan zo Srbska. Jej skupinu Madame Baheux tvoria výlučne ženy, pričom len jedna z hudobníčok je rodená Rakúšanka, ostatné pochádzajú z Balkánu.
 
 

 
K umelcom, ktorí obratne balansujú na hranici žánrov, patrí tiež francúzska speváčka Camille, kedysi prirovnávaná k Laurie Anderson, alebo k islandskej speváčke a autorke Björk. Jej skladby sú postavené na osobnom pohľade i hrách so slovami, hlasom i elektronikou.
 

Na doskách pražského divadla Archa nahral Berg Orchestra veľmi pozoruhodný „live“ album s britskou skupinou Tiger Lillies.

Petr Dorůžka (foto: press)