NICOLAS GODIN VÁS ZAVEDIE NA MIESTA Z BETÓNU A SKLA

NIcolas Godin - Concrete and Glass (NCLS, 2020)

Nicolas Godin sa po rozpade dua Air nestratil. V roku 2015 nahral debutový album Contrepoint inšpirovaný hudbou Johanna Sebastiana Bacha a v roku 2020 prekvapil novinkou Concrete and Glass.

Všeobecne platí, že v kariére hudobníka začínate ako neznámy. Pre Nicolasa Godina to bolo presne naopak. Nedávno o tejto skúsenosti prezradil: „Som veľmi šťastný, že som si splnil detské sny a že som nahrával vo veľkých štúdiách ako Abbey Road alebo Capitol. Cením si tieto skúsenosti.“

Sólová tvorba Nicolasa Godina ostáva v súčasnosti v tieni dua Air. Napriek tomu, že nemá veľkú publicitu, je stále atraktívna a poteší najmä vnímavého poslucháča.

Druhý album Nicolasa Godina Concrete and Glass je jemný, luxusný, miestami funky a veľmi francúzsky.

Album otvára jeho titulná skladba, ktorá evokuje produkciu typickú pre deväťdesiate roky minulého storočia. Jej autor sa v tomto období cíti ako ryba vo vode. V piesni je využitý vokodér a niekoľko speváckych polôh, čo piesni pridáva na atraktivite. V nasledujúcej nahrávke Back To Your Heart hosťuje moskovská producentka Kate NV. Tempo sa ešte viac spomalí prostredníctvom jemnej skladby We Forgot Love, v ktorej účinkuje ďalší významný hosť – americká speváčka Kadhja Bonet. Za zmienku stojí aj skladba Time On My Hands , ktorú naspieval austrálsky pesničkár Kirin J Callinan. Plejádu významných hostí ešte dopĺňajú Alexis Taylor z anglickej skupiny Hot Chip, ktorý vdýchol život skladbe Catch Yourself Falling a mladý americký producent Cola Boyy, ktorý na album prispel piesňou The Foundation.

Posledné tri skladby sú vyvrcholením albumu. Evokujú vstup do krajiny, ktorú charakterizuje betón a sklo.

Ktosi koncom sedemdesiatych rokov prehlásil, že písanie o hudbe je ako tancovanie o architektúre. Je to známy citát, ktorý má neznámy pôvod. Nicolas Godin, ako absolvent architektúry, sa plynulo presťahoval do hudobnej kompozície, aby vytvoril album čistej architektonickej krásy. Je inšpirovaný krásnym tancom, aj keď pomalého tempa.

Róbert Gregor (foto: Camile Vivier)