NITIN SAWHNEY: DISKUSIA O IDENTITE

Britsko-indický hudobník Nitin Sawhney na svojom novom albume „Identity“ oslavuje identitu a spája hlasy známych i menej známych spevákov.


Nitin Sawhney je držiteľom viac ako dvadsiatich medzinárodných ocenení vrátane ocenenia Ivor Novello za celoživotné dielo. Jeho hudba odznela vo viac ako šesťdesiatich filmoch a viacerých televíznych seriáloch. Nahral viac ako 20 štúdiových albumov, z toho 12 pod vlastným menom.

Taktiež zožal úspechy v divadle, tanečných choreografiách a videohrách. Bol predsedom správnej rady PRS Foundation, ktorá v Británii podporuje vznik novej hudby a rozvoj talentov. Je členom Akadémie filmových umení, vied BAFTA a ďalších významných organizácií. Spolupracoval tiež s hudobníkmi ako Paul McCartney a Sting.

„Identita ako predmet diskusie je čoraz viac skreslená, takže je to do značnej miery o akomsi pejoratívnom posudzovaní identity ľudí… dosť často na základe predsudkov a nie pochopenia,“ povedal Nitin Sawhney.

Identita verzus strach

K nahrávaniu nového albumu si Nitin Sawheny pozval viacerých hostí, ktorých si váži a obdivuje ako umelcov. Všetci sa zapojili do diskusie o tom, ako cítia svoju vlastnú identitu. Prekvapivým hosťom je najmä bývalý futbalový hráč a televízny moderátor Lineker, ktorého oslovil po tom, čo ho britská BBC suspendovala za kritiku štátnej imigračnej politiky.

Celá spomínaná záležitosť čelila veľkej verejnej odozve a takmer vzbure vo verejnoprávnej televízii. Neskôr s ním BBC preto obnovila zmluvu s ako moderátorom hlavnej televíznej šou o futbalovej lige „Premier League – Match Of The Day“. Výsledkom tejto spolupráce skladba „Illegal“, ktorá obsahuje hlasy ázijských žiadateľiek o azyl. Lineker v nej v závere hovorí, že nikto nie je nelegálny.

Pieseň „This Is Our Home“, v ktorej hosťuje skladateľka a speváčka Ayanna Witter-Johnson, oslavuje generáciu „Windrush“, čiže povojnových migrantov, ktorí prišli do Británie z Karibiku. Na albume počuť aj hlas americkej speváčky Joss Stone (We’re Not Alone) a ruku k dielu priložil tiež Guy Garvey (Darling Boy), ktorého poznáme zo skupiny Elbow. Nitin Sawhney je výhradným autorom všetkých skladieb, hrá na rôznych nástrojoch, pričom hudobne prekračuje viaceré žánre.

„Výberom názvu každého svojho albumu som chcel dosiahnuť rozvinutie danej témy. Chcem, aby každé moje dielo slúžilo konkrétnej myšlienke,“ dodáva Nitin Sawhney.

NMR (foto: press)