SOULEANCE – RADOSŤ Z HUDBY

Duo Souleance vás na albume „Beautiful“ zavedie do Brazílie a na ostrov Réunion. Z nových nahrávok počuť francúzštinu i nasamplovaný hlas Caetana Velosa.


Souleance tvoria producenti Fulgeance a DJ Soulist. Fulgeance je jedným z umelcov, ktorí pôsobia pod francúzskym labelom Musique Large. Vedie tiež niekoľko ďalších projektov ako napríklad Claude a je známy svojimi energickými vystúpeniami. Zameriava sa najmä najmä na elektronický hip hop, do ktorého mieša ďalšie štýly. Soulist je v Paríži známy vďaka svojim eklektickým setom. Zároveň je tvorcom a rezidentným dídžejom parížskych nočných večierkov s názvom What the Funk. V jeho tvorbe dominuje disco, soul, funk, hip hop, latino a jeho tvorbu využili mnohí známi producenti ako Cut Chemist, Keb Darge, Dj Vadim, Quantic a ďalší.

Na záver albumu „Beautiful“ zaznieva kuriózny úryvok z rozhovoru s ikonou jazzu Charlesom Mingusom. Nedá sa prehliadnuť, že Souleance majú pokrivený zmysel pre humor. V štúdiu sú však títo Francúzi oveľa harmonickejší ako Charles Mingus.

Ich spoločná kariéra sa začala v roku 2009 EP „Le Monde“, po ktorom nasledovali ďalšie albumy a EP s prevažne inštrumentálnymi beatovými kolážami na pomedzí hip hopu, funku a disca. Na albume „Beautiful“ rozšírili Souleance svoje hudobné spektrum a spolupracovali s rôznymi spevákmi aj ako autormi jednotlivých piesní.

Cesta k piesni

Na novom albume sú nepriehľadnuteľné inšpirácie z minulosti: V úvodnej skladbe „Douce“ počuť tlieskanie i zborové vokály, v tanečných skladbách „La fête“ a „Feliz“ sa dvojica uberá smerom k disco housu a hravá basová linka v piesni „Rapsodie“ pripomína ranú tvorbu Daft Punk.

V piesni „Out Of Touch“ Souleance spolupracujú s britským duom Kit Sebastian, ktoré hrá zmes tureckého psychedelického rocku a indie popu. Hlas frontmanky Merve Erdem znie na hiphopovom podklade v kombinácii s orientálnou lutnou.

V skladbe „Lightweight“ spieva za asistencie chvejúcich sa syntetizátorov a funky boogie beatu izraelská speváčka Jenny Penkin, ktorej prejav evokuje zasnenú disco divu.

Nielen tropické disco

Na albume „Beautiful“ Souleance opúšťajú svoju komfortnú zónu. V skladbe „Koul Dan Mon Do“ skúmajú ségu, hudobný žáner hraný na Seychelách, Réunione a Mauríciu, ktorý je súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlas speváka Kalounea kombinujú s akordeónovou slučkou a trojitým rytmom, čím dosiahli úplne nový groove. Pomocnú ruku priložil aj bubeník Cyril Atef alias Papatef, ktorý pôsobí v experimentálnych projektoch ako Pachibaba a Bumcello.

Láska k Brazílii

Nový album inšpirovala tiež brazílska hudba. V skladbe „Cultural“ je použitý úryvok z piesne „Badeau“ brazílskej legendy Caetana Velosa, ktorý je podložený novou basovou linkou a mohutným zvukom bicích.

V skladbe „Mamãe não quer“ počuť melancholický moment, v ktorom je použitá gitara z piesne „Canto de Ossanha“ od Viniciusa de Moraesa a Badena Powella. Brazílsky spevák João Selva v nej spieva o radách, ktoré mu dávala jeho matka.

Souleance albumom „Beautiful“ dokázali, že vedia urobiť viac než len hudbu zo samplov. Ich piesne dokážu presvedčiť sofistikovanými aranžmánmi, radosťou z tvorenia hudby a rytmami, ktoré vás roztancujú.

NMR (foto: Souleance)