ROBERTO FONSECA A HUDBA PRESAHUJÚCA HRANICE KUBY

Roberto Fonseca je kubánsky jazzový klavirista, ktorý bol vďaka svojim rodičom od detstva obklopený hudbou.

Existujú vraj božie stvorenia, ktoré nevidíme prichádzať. Zrazu nečakane stoja vedľa nás a menia naše spirituálne uvažovanie, tvrdí kubánsky klavirista Roberto Fonseca a je vám iste jasné, ako sa to musí premietnuť do jeho hudby.

Na predchádzajúcich albumoch skúmal kubánsku spiritualitu a s malijskou speváčkou Fatoumatou Diawara africké korene.

Na poslednom album „Yesun“ sa žánrovo roztiahol viac ako kedykoľvek predtým: „Zatúžil som natočiť album, ktorý by mohlo zdieľať široké publikum a zaniesť na neho vlastné zážitky z poslednej doby. Napríklad na skladbu ako Clave, som si nikdy predtým netrúfol.“

Za sprievodu bubeníka Raula Herrery a kontrabasistu Yandyho Martíneza stavia mosty medzi Kubou, funky, jazzom, hip-hopom, tangom a klavír strieda so syntetizátormi. A veľa spieva, čo sa nevylučuje s hosťami: kubánskou raperkou a speváčkou menom Dana Suarez a vokálnym kvartetom Gema 4 z Havany.

Hudbu porovnáva Fonseca s vodou, ktorá sa tiež dostane úplne všade. Bez hudby i vody vraj nemôžeme existovať.

Preto je názov albumu „Yesun“ vlastne novotvar: Yemenya je v yorubskom náboženstve bohyňa mora a plodnosti a Oxun boh rieky. Vivo znamená užívať si života, takže nám to Fonseca s americkým saxofonistom Joe Lovenom názorne predvedú a neviazanosť hranicami, s možnosťou hrať hudbu podľa svojich predstáv odkryl s Ibrahimom Maaloufom v skladbe „Kachucha“, mixe tanga s konžskými koreňmi, aké sa hrávalo na Kube. Na albume počuť je možné počuť aj hudbu Stredného východu.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Roberto Fonseca)