IMA TEVA – NAJVIAC KLAMEME SAMI SEBE

Podoba českého elektronického projektu Ima Teva sa po niekoľkoročnom vývoji ustálila. Za singlom „Obligátní klam“ z pripravovaného, zatiaľ bezmenného albumu, ktorý by mal vyjsť v júni 2021, stojí iba hudobníčka, výtvarníčka a zakladateľka projektu Petra Juráčková.

Aj o ceste k osamoteniu rozpráva aktuálny singel, v ktorom sa zápasí a tancuje na snehových pláňach. Projekt Ima Teva sa po štyroch rokoch existencie zmenil a umelkyňa Petra Juráčková sa vracia k sólovej tvorbe.

Svoje skúsenosti vyjadruje piesni „Obligátní klam“, ktorej text je (ako názov napovedá) napísaný v češtine. Rovnako ako debut s názvom „Chant“ z pred dvoch rokov, aj singel a chystaná druhá platňa vychádza na nezávislom hudobnom vydavateľstve Divnosti. Ako producent sa na nových nahrávkach podieľal Tomáš Tkáč.

Vo vizuály k piesni „Obligátní klam“ sa príbeh o márnom snažení, osamostatnení, zmierení a odpustení rozvíja na ploche takmer päťminútového klipu.

Točilo sa na pláňach v snehu, v mystickej jaskyni, aj v chladnom industriálnom priestore galérie Pragovka.

„Všade okolo sú signály, ktoré nás varujú, že je s našim márnym snažením niečo zlé, že si niečo klameme jeden druhému,“ hovorí o príbehu, ktorý sa v klipe odohráva, Petra Juráčková.

„A my o tom aj vieme, dokonca nás občas aj napadne zhodiť ten náklad zo skaly, ale potom ho vlečieme ďalej. Nakoniec ale príde moment, kedy to s nami buchne poriadne o zem, preberieme sa a musíme sa so situáciou nejako konfrontovať.“

Kvôli „buchnutí na zem“ podstúpila Petra Juráčková, ktorá v klipe vystupuje, džudistický rýchlokurz. V klipe účinkuje tiež bubeník Národného divadla Štěpán Hon. Réžiu, strih a kameru obstarala filmárka Yvon Teysslerová.

Alžběta Trusinová a NMR (foto: press Ima Teva)