RÓISÍN MURPHY – INŠPIRÁCIA KLASICKOU TANEČNOU HUDBOU

Klubová scéna prežíva v tomto roku obrovskú krízu. Po pretancovaných nociach zostávajú len nostalgické spomienky. Napriek tomu štyridsaťsedemročnú speváčku Róisín Murphy súčasná situácia stimulovala k novým skladbám, ktoré pozývajú na párty.

Írsku speváčku Róisín Murphy poznáme najmä zo skupiny Moloko, ktorá svoje vrcholné obdobie prežívala na prelome milénia. Róisín sa v súčasnosti sa vracia ku koreňom modernej tanečnej hudby. Zatiaľ čo jej staršie albumy boli skôr experimentálne, piesne jej aktuálneho piateho albumu „Róisín Machine“ pripomínajú zlatú éru tanečných štýlov ako house, disco a rave.

Spolu so svojím dlhoročným hudobným partnerom DJ Parrotom (alias Crooked Man) vytvorila Róisín vkusný klubový mix, ktorý poslucháčov pozýva na tanečný parket.

Speváčka vedome čerpá inšpirácie z minulosti, z obdobia kedy bola klubová scéna plná prekvapení a večierky neboli tak komercializované ako dnes.

„Nechcela som pôsobiť úplne ako diskotéková kráľovná, ale moja nová hudba hudba je inšpirovaná diskotékou. Nové piesne vychádzajú najmä zo štýlu house a hudby skupín Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire či speváčky Donny Summer,“ hovorí Róisín o svojom novom albume a zároveň dodáva:

„Nie je to len čierna, tanečná alebo alternatívna hudba. Je to viacero štýlov, ktoré sa navzájom prelínajú, prepájajú a stávajú sa niečím, čo je o individualizme a slobode. To je to, čo dnes potrebujeme.“

Róisín Murphy

Róisín Murphy bola v poslednom čase veľmi usilovná, čo zdôrazňuje názov albumu i množstvo videí, ktoré v poslednom období streamovala.

Album „Róisín Machine“ ju vykresľuje ako charizmatickú a sebavedomú speváčku, ktorá nestráca sebavedomie a má svoje záležitosti pod kontrolou.

NMR (foto: Róisín Murphy)