SABABA 5 & YURIKA – SLNEČNÉ VIBRÁCIE

Na albume „Kokoro“ izraelskej skupiny Sababa 5 a japonskej speváčky Yurika sa miesi východná psychedélia s funkom, diskom, či japonským folkom a popom.

Sababa 5

Kapela Sababa 5 našla v japonskej speváčke a brušnej tanečnici Yurike Hanashima dokonalého partnera. V minulosti svojim brušným tancom zdobila koncerty skupín Boom Pam a Ouzo Bazooka. Po boku nových partnerov spočiatku prepožičala svoj hlas piesňam „Tokyo Midnight“, „Nasnusa“ a „Crossroad of Love“, za ktoré si vyslúžili ocenenia od uznávaných moderátorov ako Gilles Peterson, Cerys Mathews a Jeremy Sole.

Hudba kapely Sababa 5 je zameraná na stredomorské rytmy a melódie spolu so zvukmi zo sveta rocku a psychedelického funku, čím vytvára skutočnú hudobnú zmes Východu a Západu. Jednotliví hudobníci boli v minulosti známi svojou prácou pre vyznamných umelcov Tel Avivu, akými sú Gili Yalo, Ester Rada a Liraz Charhi, Hoodna Orchestra, Tigris a Kutiman Orchestra.

Prekračovanie kultúrnych hraníc

Na albume „Kokoro“ Sababa 5 a Yurika predstavujú kolekciu skladieb, ktoré prekračujú kultúrne hranice a ponárajú sa do hĺbky ľudských emócií. Od nostalgickej romantickej piesne „Nasnusa“ po bezstarostnú „Halilim Halilim“, každá skladba na albume rozpráva príbeh o láske, sesterstve a ceste duše.

Titulná skladba „Kokoro“, ktorá stelesňuje podstatu hudobného skúmania albumu, odkazuje na oblohu, spoločnú cestu interpretov a jedinečný okamih. Psychedelický soul s nádychom hudby stredomoria v úvodnej piesni „Empty Hands“ skúma Yurikinu teóriu, že „keď máš prázdne ruky, dostaneš všetko“. Umocňujú ju hypnotizujúce klávesy Eitana Drabkina, spolu s afrobeatovým rytmom a horkosladkou basovou linkou Amira Sadota.


Rock i psychedélia

Hravú a letnú „Halilim Halilim“ nechtiac pomenoval Dani Ever Hadani podľa jednej z piesní blízkovýchodných psycho surfrockerov Ouzo Bazouka. Skladba naráža na to, ako láska vstupuje do našich životov a odchádza z nich ako vzduch prefúknutý cez flautu.

Vyniká v nej výnimočná hra na gitaru Ilama Smilana, ako aj neochvejný rytmus bubeníka Raz Mana; nedávno ho bolo počuť v kolektíve oslavovaných štúdiových hudobníkov Mr Bongo, ktorý sú podpísaní tiež pod projekt Gemini.

V piesni „A Flower Called Indica“ japonský spev za podpory psychedelického groovu vzdáva hold všadeprítomnému pôvabu kvetín a silným putám medzi priateľmi.


Pozvánka na tanečný parket

Druhá polovica nahrávky sumarizuje skôr vydané single. Tanečný parket rozbíjajúca „Tokyo Midnight“ najviac vystihuje uptempo a psychedelický funk. „Nasnusa“ s výraznou basovou linkou a nostalgickým príbehom lásky je zatiaľ najväčším hitom v repertoári skupiny. Láska v okamihu je opakujúcou sa témou, keďže „Crossroad Of Love“ (Ai no Kousaten) prináša ďalší nadčasový moment stretnutia stredomorského a japonského soulu.

Príťažlivosť Yurikinho hypnotizujúceho spevu spolu nákazlivými rytmami skupiny Sababa 5 je na albume „Kokoro“ neodolateľná, a preto tento titul predstavuje významný míľnik v kariérach oboch umelcov. Keďže Sababa 5 naďalej redefinuje svoj štýl a Yurika sa etabluje ako významná speváčka, album „Kokoro“ je svedectvom sily spolupráce a nadčasových väzbách hudby, lásky a romantiky. Preto vám ho radi predstavíme v rubrike album týždňa v našom online vysielaní na platforme Mixcloud.

Batov Records a NMR (foto: press)