SAMUEL HOŠEK VYDÁVA DEBUTOVÝ ALBUM OUR TIME IS NOW

Talentovaný slovenský hudobník Samuel Hošek, vydáva po rokoch úspešných spoluprác vlastný album „Our Time is Now“. Spolu s ním predstavuje aj videoklip k piesni Magic Carpet.

Samuel Hošek nie je na hudobnej scéne žiadnym nováčikom. V minulosti nahral niekoľko singlov a spolupracoval s poprednými slovenskými a českými hudobníkmi, ktorí ho profilovali. Za krátky čas si získal rešpekt mnohých z nich. Na spoluprácu si ho opakovane prizvali napríklad Supa, Ľudové Mladistvá, Martin Matys, Lyrik H či Fallgrapp.

Objavoval sa tiež v úlohe speváka po boku zvučných československých mien ako je Lucie Bílá, Ben Cristovao, Marika Gombitová, Majk Spirit a zazrieť sme ho mohli aj v rámci finálových kôl Československej Superstar. Nie je preto prekvapením, že prioritou číslo jeden sa časom stalo vydanie vlastného albumu. Ako však sám tvrdí, najprv naň musel dozrieť čas. „Každou úžasnou spoluprácou, vo mne rástla túžba priniesť jedného dňa vlastnú tvorbu a byť na pódiu sám za seba.“

Kľúčová spolupráca

Za zásadný moment v kariére považuje Samuel Hošek spoluprácu s kapelou Fallgrapp. Keď prišiel do štúdia producenta a lídra kapely Jureša Líšku po prvýkrát, nemal ambície vydať album.

„Priniesol som Jurešovi demá a hneď prvá skladba, o ktorej som si myslel, že je vlastne úplne zbytočná, sa mu zapáčila. Začali sme na nej pracovať a vznikla jedna z mojich najsilnejších vecí – skladba Home. Hudobne sme si teda extrémne sadli. Veľakrát sme sa nemuseli ani rozprávať o našich predstavách. Stačilo prísť do štúdia a hodiny sme nahrávali a tvorili. O kreatívne nápady nebola núdza a zrazu sme sa pristihli v momente, že máme stále nový materiál a vlastne tak nejako nahrávame album,“ opisuje Samuel začiatky spolupráce s Jurešom Líškom.

Hitový potenciál?

„Je oslobodzujúce nebyť tlačený časom alebo vydavateľstvom. Nikdy som nekalkuloval s tým, vytvoriť hit. Niekedy moja skladba začína refrénom, inokedy zase rapujem alebo rozprávam. Išlo mi o to, zachytiť moju výpoveď a zhmotniť hudobnú predstavu čo najpresnejšie. Dostal som sa do fázy, že už nič neočakávam. Dôležité je, aby bol umelec spokojný s tým, čo vytvoril a stál si za tým. A ak sú spokojní aj fanúšikovia, to je tá najlepšia kombinácia. Cítil som, že najprv musím dozrieť. Ako umelec, ako muž. To všetko sa stalo. Prišiel čas vložiť to do niečoho, čo tu po mne pretrvá,“ hovorí Samuel.

Skladby ukazujú všestrannosť speváka.

Nie veľmi bežná detailná práca so spevom, či nečakaný rap – aj to je vizitkou hudobne pestrého albumu. Texty piesní zachytávajú obdobie posledných piatich rokov. Rozprávajú príbehy vzťahov, proces spoznávania samého seba a hľadanie vlastnej identity. Autor rieši tiež otázku viery v Boha, životnej rovnováhy, obmedzenosti a otvorenosti a porozumeniu odlišnej kultúry.

„Moje skladby opisujú formovanie môjho Ja. Hľadanie a nájdenie svojej identity, vnímanie odlišných svetov, pochopenie, pravda. Otázky viery, výchovy vo viere… o slobode mysle. O rušení hraníc a ich opätovnému vystavaniu. O rasovej problematike. O cestovaní. O doposiaľ najinšpiratívnejšom období môjho života. Vždy ma hnevala nespravodlivosť a obmedzenosť. Preto som zvolil aj cover albumu, možno pre niekoho trochu odvážny a provokatívny, no pre mňa znamená čistotu, pravdu, jednotu a prítomnosť.”

Fotografie na albume sú od mladej fotografky Kataríny Cino a graficky album spracovala Eva Kašáková.

„Myslím si, že svet je v dnešnej dobe príliš rozdelený, rozanalizovaný a preškatuľkovaný. Prial by som si, aby sa ľudia nedelili na farby a náboženstvá nás spájali a nie rozdeľovali. Vizuál albumu, naznačuje akúsi jednotu samého seba a okolitého sveta,“ dodáva Samuel.

Videoklip k piesni „Magic Carpet“.

„Na realizáciu videoklipu som si prizval skvelý team a to slovenskú kameramanku žijúcu v Prahe, Veroniku Donutkovú, známu aj ako Deravá Buchta a choreografku, tanečnicu a art direktorku Katarínu Chilli Čilíkovú. Tieto dve dámy už spolu spolupracovali ako osvedčené pracovné duo pri viacerých videách tanečnej skupiny Spicylicious, či pri klipe českej speváčky Annet X. Vždy rád pracujem s ľudmi, ku ktorým mám obdiv a vzhliadam k ich práci. Sú to zväčša moji kamaráti, ktorí sú mi aj obrovskou inšpiráciou. Naša generácia by mala mať zodpovednosť vytvárať kvalitné veci a posúvať umeleckú, vkusovú, či intelektuálnu úroveň. Tanečníci boli mladí krásni ľudia z tanečného zoskupenia Spicylicious,” dodáva hudobník.

O kostýmy sa postarala Zuzana Laučíková alias „Nemám čo na seba“ a make up Mischel Warenitz. Produkčnú časť klipu zastrešil Dominik Szombath.

Na albume sa nachádza dvanásť skladieb. Pracovalo sa na ňom priebežne počas dvoch rokov. Autorsky sa na ňom podieľali najmä Samuel a spomínaný hudobný producent Jureš Líška. Väčšinu hudobných podkladov nahral práve on, no na nahrávke sa objavujú aj hostia: Jakub Šedivý, Martin a Lukáš Mutňanský.

Our Time is Now je dostupný digitálne na všetkých streamovacích platformách a vo fyzickej podobe si ho môžete zaobstarať na Ruka Hore.

Zuzana Mráziková a NMR (foto: Katarína Cino)