SARA TAVARES UZATVÁRA TVORIVÝ CYKLUS ALBUMOVOU NOVINKOU FITXADU

Sara Tavares - Fitxadu (Sony Music, 2017)

Sara Tavares - FitxaduSara Tavares patrí ku generácii Afričanov, ktorí našli svoju identitu v Európe. Narodila sa v roku 1978 v Lisabone rodičom, ktorí pochádzali z Kapverdských ostrovov. Ako teenagerku ju inšpirovala najmä gospelová hudba. Jej obľúbenými spevákmi boli Stevie Wonder, Aretha Franklin, Donny Hathaway. Neskôr začala komponovať vlastné piesne s intímnymi a lyrickými textami, ktoré zvykli prejsť aj do rytmov funky, predstavujúcich jej vlastný hudobný vesmír. Jej hudba je preto mixom popu, soulu, kapverdských piesní morna, portugalského fado a hudby africkej diaspóry.

Popri speve Sara hrá aj na akustickú gitaru. Texty skladieb sú portugalské, anglické, alebo aj v jej rodnej kreolčine. Sú o láske, radosti, sklamaniach a strastiach života na Kapverdských ostrovoch. Tamojšie melancholické piesne morna sú spájané predovšetkým s už nežijúcou speváčkou Cesariou Evorou, ktorá tvrdila, že morny sú náboženstvom aj cestou, ako vyjadriť v hudbe utrpenie.

Sare Tavares vyšlo do roku 2017 päť albumov: Chamar a Música (1994), Sara Tavares & Shout (1996), Mi Ma Bô (1999), Balance (2006), Xinti (1999). V roku 2014 oslávila 20 rokov pôsobenia na hudobnej scéne. Oslava sa konala na dvoch vypredaných koncertoch v Lisabone. Tieto vystúpenia boli prierezom najdôležitejšími momentami jej hudobnej kariéry. Na pódiu ju sprevádzal aj Sara Tavares 2017dlhoročný priateľ Lokua Kanza, s ktorým sú spojené jej hudobné začiatky.

Koncom roka 2016 vyšiel Sare Tavares nový singel Coisas Bunitas, ktorým dokázala opäť na seba upriamiť pozornosť. Jeho video podoba má na Youtube cez milión pozretí. V roku 2017 na túto skladbu nadviazala ďalšou novinkou a to piesňou s Brincar de Casamento, v ktorej hosťujú speváci Toty Sa’Med a Kalafa Epalanga z Angoly. Na nový album museli fanúšikovia čakať až do konca roku 2017. Jeho názov Fitxadu znamená v kreolčine niečo čo je uzavreté a čo sa už nikdy nestratí. Sara Taveras je autorkou všetkých piesní s výnimkou skladby Para Sempre Amor, ktorej hudbu a text zložil Bilam. Na vzniku albumu sa podieľali aj ďalší hostia ako Nancy Vieira, Kalaf Epalanga, Paulo Flores, Manecas Costa a ďalší.

V roku 2017 bola Sara Tavares ocenená Medzinárodnou kultúrnou medailou predsedom vlády a ministrom kultúry Kapverdských ostrovov. Počas svojej kariéry bola nominovaná na cenu BBC Awards for World Music, vystúpila na veľtrhu Womex, na festivaloch Womad, Colours Of Ostrava a na mnohých ďalších významných hudobných podujatiach. I keď novinku Fitxadu nemožno považovať za jej najlepší album, je to titul, ktorý stojí za pozornosť a v našom rádiu mu preto venujeme priestor v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (foto: archív)