SIEDMY ALBUM DUA COCOROSIE SKÚMA EXTRÉMNE STAVY ĽUDSKÉHO CÍTENIA

Sestry Bianca a Sierra Casady, ktoré poznáme ako Cocorosie, si niektorí možno pamätajú z ich vystúpenia na festivale Pohoda v roku 2015. V týchto dňoch sa pripomínajú so siedmym štúdiovým albumom „Put The Shine On“.

Bianca je bubeníčka s výrazne charakteristickou farbou hlasu, ktorá vyrastala na hip-hope. Sierra je harfistka, ktorá študovala operný spev. Zdanlivo nezlučiteľná kombinácia je základom snovej až mystickej atmosféry ich piesní. Tú dosahujú aj nevšedným nástrojovým obsadením (detské hračky, kuchynský riad) a ešte zvláštnejším výberom miest na nahrávanie (kúpeľňa, stodola).

Sierra sa narodila v americkom štáte Iowa, Bianca na Havaji.

V tínedžerskom veku sa obe presťahovali do New Yorku, no napokon zakotvili v parížskej umeleckej štvrti Montmartre. Práve tam, v kúpeľni Sierrinho bytu pri popíjaní šampanského, nahrali svoj debutový album „La maison de mon rêve“. Nasledujúci album „Noah’s Ark“ preslávila v pozitívnom zmysle slova hudba a v negatívnom jeho šokujúci obal. Tretiu platňu The Adventures of Ghosthorse and Stillborn im produkoval dlhoročný spolupracovník Björk Valgeir Sigurðsson.

Vo svojej tvorbe duo CocoRosie mieša hudbu s výtvarným umením (ktoré študovala Bianca), divadlo, súčasné médiá a tanec. Skomponovali hudbu aj muzikálu s názvom „Soul life“ či tanečný program „Nightshift“. Tejto kombinácii foriem, harmónií a žánrov sa hovorí aj „freak folk“.

Ich siedmy štúdiový album „Put The Shine On“ charakterizujú rodinné traumy, ktoré boli častou témou aj ich predošlých nahrávok.

Emočne je ale novinka silnejšia a štruktúrovanejšia. Piesňou „Restless“ vzdávajú hold svojej matke, ktorá zomrela počas nahrávania albumu. Niektoré skladby ako „High Road“, s temnými rozprávkovými obrazmi, pôsobia ako návrat ich ranej tvorbe.

Celkovo nové piesne vyznievajú miestami trýznivo, odrážajú bolesť, zmätenosť duše a traumu. Zároveň oslavujú možnosť stále prítomného potenciálu premeny. Duu CocoRosie sa podarilo nahrať emotívne komplikovaný a zvukovo dobrodružný záznam, z ktorého vybrané piesne môžete počuť aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press CocoRosie)