DROPKICK MURPHYS A POCTA COUNTRY LEGENDE

Keltsko-punková skupina Dropkick Murphys zverejnila album s názvom „This Machine Still Kills Fascists“. Kapela sa tentoraz vydala akustickým smerom, pričom nestratila svoju punkovú energiu.


Kto bol otcom country music? Niektorí tvrdia, že ním bol Jimmie Rodgers a iní, že A.P. Carter z The Carter Family. Uznanie si tiež zaslúži Woody Guthrie, i keď je viac spájaný s americkou vidieckou hudbou. Woody, rodák z Oklahomy, mal veľký vplyv na štýl „Red Dirt“ a ďalšie odnože country. Keď si to dáte dohromady so skutočnosťou, že keltský folk je jedným zo základných stavebných kameňov country music, tak koncepčná nahrávka spájajúca keltský punk Dropkick Murphys s kompozíciami Woodyho Guthrieho znie ako zaujímavý nápad.

Album „This Machine Still Kills Fascists“ vznikal v Tulse neďaleko Woodyho rodiska.

Historické štúdio Church v Tulse sa nachádza pár minút od rodného domu Woodyho Guthrieho a súčasného Centra Woodyho Guthrieho. Založil ho Leon Russell a bolo tiež pôvodným sídlom legendárneho vydavateľstva Shelter Records. Počas nahrávania si Dropkick Murphys dali záležať na tom, aby navštívili Woodyho rodné mesto Okemah a prešli sa uliciach, po ktorých sa prechádzal. Únik do štátu Oklahoma mal na vznik albumu silný vplyv. Napokon vznikol materiálu na dva albumy a druhé vydanie „Vol. 2“ je naplánované na budúci rok.

K nahrávaniu boli prizvaní Evan Felker z Turnpike Troubadours a americká country speváčka Nikki Lane. V jednotlivých piesňach počuť mandolínu, husle, írsku flautu a obligátne gajdy. Spojenie folku a country robí tento album jedinečným a zaujímavým.

Úvodná skladba „Two 6’s Upside Down“ navodzuje country náladu tiež svojim príbehom z väzenia. Väzenie a utrpenie pracujúcich boli témy, na ktorých postavili svoju kariéru aj speváci Merle Haggard a Johnny Paycheck. Tento album pojednáva o právach pracujúcich a o triednych rozdieloch, čo sa dalo na základe textov Woodyho Guthrieho očakávať.

Kľúčovou postavou pri vzniku albumu bola Guthrieho dcéra Nora, ktorá spravuje otcov odkaz. Roky pripravovala pre Dropkick Murphys zbierku textov. „Tento projekt sa pripravoval dlho,“ opisuje zakladateľ skupiny Ken Casey a dodáva: „Nora Guthrieová mala dojem, že jej otec by nás mal rád, že sme svojím spôsobom spriaznené duše, čo je veľká česť“.

Aj keď texty Woodyho Guthrieho vznikli v inej dobe, sú stále aktuálne.

Počas života Woodyho Guthrieho fašisti ovládli takmer celý európsky kontinent. V dnešnej dobe môžeme označiť fašistom niekoho, s kým na nesúhlasíme na sociálnych sieťach, prípadne aj šéfa v práci, ktorý vykorisťuje svojich zamestnancov. Dropkick Murphys sa chopili bojového pokriku v mene utláčaných pracujúcich, pričom viaceré skladby podávajú vojenskou kadenciou.

Melódiu piesne „Ten Times More“ zložila kapela priamo pri nahrávaní, pričom využila pôvodnú demo nahrávku. V štúdiu bola pridaná harmonika a sprievodné vokály. Bicie, väčšina nástrojov, hlavný a sprievodný vokál boli nahraté naraz. Kapele sa páčil organický pocit, ktorý zachytila v tejto nahrávke.

V piesni All You Phonies“ cítiť zápal pochádzajúci z čias, kedy vládnuca trieda zaobchádzala s človekom ako s majetkom. Na albume sa nachádzajú i sladšie momenty, ako napríklad pri počúvaní spevu Nikki Laneovej v decentnej keltskej folkovej balade „Never Git Drunk No More“.

Atmosféra nahrávok je väčšinou pozitívna, s výnimkou záverečnej skladby „I Wish You Were Here“, ktorú kapela venovala svojmu súčasnému gajdošovi Lee Forshnerovi. Údajne nemal tušenie čo nahráva a pokorne nahral svoju časť do inštrumentálnej verzie piesne. „Queen Of Suffolk County“ a tiež „City By The Sea“ sú folkovo-punkové skladby, v ktorých kapela prezentuje svoju súčasnú formu.

Tento album je dobrý tiež na počúvanie, pričom v ňom prúdi krv a zároveň máva päsťou. Jedenásť energických piesní v klasickom štýle kapely pôsobí ako nádej na lepší zajtrajšok. Zabudnite na starosti, dajte si Guinness alebo whisky a jednoducho sa bavte. Táto hudba nie je komplikovaná a dôkladne premyslená, ale stále funguje. A Dropkick Murphys navyše znejú tak, akoby sa pri všetkom sami dobre bavili.

Róbert Gregor (foto: press Dropkick Murphys)