SKUPINA MANON MEURT ZVEREJNILA NOVÚ PIESEŇ BEYOND BESIDE

Česká skupina Manon Meurt si za svoj debutový album MMXVIII vyslúžila nomináciu na Cenu českej hudobnej kritiky Apollo 2018 a taktiež sa objavila medzi nominovanými v kategórii „Alternatíva a elektronika“ v Cenách Anděl 2018.

Manon Meurt - Beyond Beside

Od októbrového krstu ich debutového albumu na lodi Altenburg 1964 stihlo rakovnické kvarteto veľa aktivít. Viac koncertuje a pred prichádzajúcim letom sa pripomína aj novou skladbou Beyond Beside.

Sedem a pol minúty trvajúca pieseň Beyond Beside je akýmsi dodatkom k spomínanému albumu MMXVIII. Stala sa jedinou skladbou, ktorá sa na túto platňu nedostala, vznikla však za rovnakých podmienok. Jej producentom je Jan P. Muchow, nahrávanie v štúdiu Faust Records zastrešil Derek Saxenmeyer a o finálny mastering sa postaral ostrieľaný Matúš Godík. Kapela skladbu však nechcela úplne zahodiť a vydáva ju preto samostatne, ako singel. Počiatočná fáza piesne stojí na výrazných klávesových pasážach Davida Tichého, až postupne sa pripájajú ďalšie nástroje, vrátane étericky krehkého spevu Kataríny Elznicovej. Približne od druhej polovice sa postupne rozochveje intenzívne post-rockové vlnobitie.

Manon Meurt 2019

Manon Meurt vznikli pred ôsmimi rokmi. Okrem speváčky a gitaristky Kataríny Elznicovej sa zostava ustálila v podobe Vojtěch Pejša (gitara), Jiří Bendl (bicie) a David Tichý (klávesy), ktorý do ich súčasného zvukového zovretia vzniesol nové možnosti a alternatívy pôsobenia bez basového gitaristu. Okrem koncertov o sebe táto štvorica dala viac vedieť v roku 2014 šesťpiesňovým EP. Ďalšie štyri roky potom pripravovala regulérny album. Jeho mentorom a producentom sa stal Ján P. Muchow. Hudobný portál musicserver.cz ho zaradil na druhé miesto v rebríčku dvadsiatich najlepších českých nahrávok roka 2018. Album MMXVIII je hudobne vyzretý a jeho prednosťou je rovnováha medzi krehkosťou, tichými až intímnymi pasážami a dynamickými skokmi do hlukových plôch.

Minority Records + NMR (foto: Andrea Petrovičová)