SOPHIA KENNEDY A SOUNDTRACK K ROZPADU SVETA

Sophia Kennedy - Monsters (City Slang, 2021)

Sophia Kennedy má americké korene a žije v Hamburgu. Na hudobnej scéne pôsobí od roku 2013, novinka „Monsters“ je jej druhým albumom. V súčasnosti patrí medzi najtalentovanejšie speváčky pôsobiace na nemeckej hudobnej scéne.

Sophia Kennedy pochádza z amerického mesta Baltimore. V Hamburgu študovala film a rýchlo na seba dokázala upútať pozornosť svojou svojskou osobnosťou. Jej bezmenný debutový album z roku 2017 ju odhalil ako dramatickú romantičku, šikovnú textárku a speváčku so zmyslom pre melódiu.

Tridsaťjedenročná Sophia dokáže s ľahkosťou zlúčiť prvky hip-hopu, r’n’b, šansónu, folku i popu.

Je ovplyvnená viacerými žánrami a takmer v každej piesni dokáže zaujať inou formou spevu. Texty a nálada jej skladieb sú rôznorodé. Hlas je pre ňu nástrojom, ktorý dokáže majstrovsky využívať. Jej hudba niekedy znie ako soundtrack k rozpadu sveta, ktorý visí na vlásku spomienok. Spája sa v ňom pôvab, nostalgia i moderná klubová hudba.

Nový album „Monsters“ je plný dejových zvratov.

Okamihy pretvárky sú prerušované paranojou. Názov albumu je akýmsi ironickým komiksovým komentárom bytia umelca, ktorý sa snaží skrotiť svoju fantáziu. Tiež poukazuje na nebezpečné napätie vo svete a balansuje na pokraji skazy.

O novom albume speváčka hovorí:

„Každá pieseň predstavuje vlastný vesmír. Keď som ráno prichádzala do štúdia mala som pocit, že mám okolo seba množstvo malých príšer, ktoré musím krotiť. Album je o prekonávaní, konfrontáciách a tiež o eufórii, ktorá môže vzniknúť z domnelej porážky. Ilustračnou skladbou je pieseň I Can See You. Môj hlas v nej akoby vypadol z času. Vo veršoch som sa orientovala na úžasnú speváčku Karen Dalton, ktorá mala schopnosť kombinovať priepastnú melanchóliu a nádej v jednom.“

Róbert Gregor (foto: press Sophia Kennedy)