SUFJAN STEVENS SA NA ALBUME THE ASCENSION PREBÚDZA Z AMERICKÉHO SNA

Sufjan Stevens - The Ascension (Asthmatic Kitty / Cargo, 2020)

Sufjan Stevens je americký spevák, skladateľ a multiinštrumentalista. Doposiaľ nahral sedem vlastných albumov a niekoľko albumov v spolupráci s ďalšími umelcami. Za svoju tvorbu získal nomináciu na Oscara i Grammy.

Sufjan Stevens v posledných troch rokoch skomponoval hudbu k filmu Luca Guadagnina s názvom „Call Me By Your Name“, ktorá bola nominovaná na Oscara. V roku 2017 nahral album s názvom „Planetarium“, na ktorom spolupracoval a hudobníkmi ako Nico Muhly, Bryce Dessner (The National), James Mcalister.

Z jeho poslednej tvorby by sme nemali obísť ani soundtrack k baletu „The Decalogue“ a klavírne dielo skomponované pre Tima Andresa. Popritom Sufjan zložil aj niekoľko skladieb pre balety „Reflections“ (Houston Ballet) a „Principia“ (NYCB).

Sufjan zvyčajne pôsobí ako indie folkový pesničkár, i keď v jeho hudbe počuť elektronické nástroje.

Jeho piesne väčšinou pôsobia ako folkový ambient s intímnym, osobným, subtílnym prejavom.

„The Ascension“ je ôsmym štúdiovým albumom Sufjana Stevensa a dlhoočakávaným pokračovaním albumu „Carrie and Lowell“ z roku 2015.

Je však dôležité spomenúť, že všetky nové piesne sú ovplyvnené prevažne elektronickou hudbou a že neznejú tak, ako jeho staršie nahrávky. Stevensove charakteristické vybavenie, ktoré tvorila akustická gitara, prípadne bendžo, ostalo tentoraz odložené bokom. Väčšina albumu vznikla za pomoci bicích automatov a niekoľkých syntetizátorov. Na nahrávaní nových piesní sa podieľali aj hudobníci James McAlister, Casey Foubert, Bryce Dessner a Emil Nikolaisen.

Štyridsaťpäťročný autor piesní tentoraz opustil svoj dlhoročný dom v Brooklyne a pre nahrávanie zvolil odľahlejšie miesto v Catskills. Našiel tam svoje nové záľuby ako napríklad jazdenie na traktore a minimálne požíval internet.

Nový album je ideologicky ovplyvnený ezoterickými filozofiami ako teozofia, antropozofia a konfucianizmus.

Jeho texty sú zamerané na problémy amerického národa a celej spoločnosti. Spoločensko-politické posolstvá sú citlivo zosúladené s experimentálnym hudobným prístupom.

The Ascension je rozsiahle hudobné dielo v celom svojom tématickom rozsahu, a preto vám ho radi predstavíme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Sufjan Stevens)