SUSANA BACA: HONOSNÁ OSLAVA NA ALBUME PALABRAS URGENTES

Peruánsky prezident Ollanta Humala ju pred desiatimi rokmi vymenoval ministerkou kultúry. Susana Baca sa tak stala prvým členom vlády čiernej pleti od vzniku nezávislého Peru v roku 1821.

Susana Baca, spočiatku ako muzikologička, spisovateľka a neskôr ako speváčka, sa výrazne zaslúžila o zviditeľnenie černošskej hudby z Peru.

So svojím manželom založila inštitút Negro Continuo, ktorý mapuje jej históriu. Na známom albume „Eco de Sombras“ z roku 2000 sa ako gitaristi podieľali Marc Ribot a David Byrne, ktorý je zrejme jej najslávnejším fanúšikom.

Kým blues, jazz i ďalšie černošské štýly zo Severnej Ameriky prenikli do sveta, černošská hudba z juhoamerického Peru zostávala pre väčšinu sveta tajomstvom.

Speváčka Susana Baca zasvätila tomuto žánru, ktorý je v jej vlasti ohrozenou kultúrou, celý život. Na peruánskom vidieku vyhľadávala spevákov, ktorí vďaka svojim starým rodičom poznali černošské piesne z doby otroctva.

Nový album „Palabras Urgentes“ je oslavou jej päťdesiatročnej hudobnej kariéry.

Sedemdesiatsedem ročná speváčka na ňom sumarizuje skúsenosti, ktoré nazbierala pri tvorbe hudby, výučbe i v politike. Za svoju hudbu obdržala niekoľko cien Grammy.

Nový album, ktorého názov sa dá preložiť ako „Naliehavé pravdy“, vznikol ako istá forma protestu. Má vyvolať diskusiu a zamyslenie sa nad dnešnými ťažkými časmi. Vďaka kombinácii pôsobivej hudby a naliehavosti textov vyznievajú jeho piesne presvedčivo.

Speváčkin plynulý, intímny prejav je podobný ako pred rokmi. O produkciu albumu sa postaral Michael League z americkej inštrumentálnej skupiny Snarky Puppy.

Ľubozvučná „La Herida Oscura“ skomponovaná jej priateľkou menom Chabuca Granda a „Milonga De Mis Amores“ pieseň z roku 1937 od predstaviteľa argentínskeho tanga Pedra Laurenza , sú len dve z ukážok, ktoré evokujú honosné tanečné sály minulosti.

Chladnejší nádych má skladba „Sorongo“ a zaujímavo vyznieva aj salsa pôvodne od portorického skladateľa menom Tite Curet Alonso. Pieseň „Vestida de Vida“ vytvára strhujúce finále albumu, ktorý by ste si nemali nechať ujsť.

NMR (foto: Javier Falcon)