TATA BOJS V ZAJATÍ HUDBY VO VAŠEJ OBÝVAČKE

Blíži sa špeciálny koncert TATA BOJS V ZAJATÍ HUDBY /krst JEDNA NULA OnLive/.

Tata Bojs

Aktuálna situácia živej kultúre naďalej nepraje. Plánované akcie sa rušia či presúvajú, no napriek nepriazni je dôležité neklesať na mysli a hľadať nové cesty. V oboch prípadoch sa na Tata Bojs dalo vždy spoľahnúť a nič sa nemení ani počas lockdownu. Hoci kapela musela odložiť plánované turné k vrelo prijatej albumovej novinke Jedna nula na jeseň tohto roka, spojí sa s fanúšikmi zatiaľ aspoň virtuálne prostredníctvom krstu JEDNA NULA OnLive.

Práve tak totiž znie podtitul špeciálneho online koncertu, ktorý sa uskutoční 21. februára v Airship Online Štúdiu DOX+ a bude v mnohom výnimočný…

„Reakcie fanúšikov na album Jedna nula nás milo prekvapili. V podstate to boli oni, kto nás priviedol k rozhodnutiu urobiť druhý živý stream v tejto divnej pandemickej dobe, keďže sa dožadovali živého prevedenia pesničiek. Prvý ‚OnLive‘ koncert sa uskutočnil v máji z Divadla v Celetnej, bol to akustický koncert a bol špecifický tým, že sme divákov obrazne povedané posadili do sedadiel v divadle a mohli sme s nimi živo komunikovať. Tentokrát ale chystáme náš klasický ‚veľký rokenrol‘ s hosťami a špeciálne upravenou scénou v sále DOX+ a tento koncert nebude mať na rozdiel od Celetnej benefičný presah. I keď vlastne, ako sa to vezme…

„Mohla by to byť benefícia za záchranu zachovania Tata Bojs,“ smeje sa frontman Tata Bojs Milan Cais a ďalej poodkrýva ideu plánovaného OnLive koncertu: „Koncert vnímame ako malú náplasť za presunutý marcový koncert v O2 Universum, ktorý mal zakončiť celé turné a mal byť pražským krstom albumu Jedna nula. Tak to pokrstíme aspoň takto.“

Tata Bojs 2020

Ako je u Tatáčov zvykom, koncert a krst novinky Jedna nula sa bude v mnohom líšiť od klasických livestreamov tak, ako ich poznáme.

Celá akcia sa odohrá v réžii renomovaného režiséra Ondřeja Urbanca, ktorý s Tata Bojs v minulosti už niekoľkokrát na záznamoch živých koncertov spolupracoval. Fanúšikovia sa môžu tešiť na takmer filmový zážitok v priamom prenose, ktorému pridá na sile perfektný zvuk pod taktovkou Dušana Neuwertha, svetelný design dvorného osvetľovača Filipa Bruthansa a originálna projekcia k novým piesňam VJe Clada.

Diváci navyše dostanú počas prenosu unikátnu možnosť sledovať celé dianie na koncerte, vrátane toho, čo sa obvykle deje v zákulisí.

„Scéna bude situovaná do kruhu pomocou takých veží – ‚menhirov‘ z prázdnych kejsov od techniky. Do takto vymedzeného priestoru sústredíme celú pozornosť a zároveň priznáme prítomnosť a ukážeme prácu všetkých našich spolupracovníkov. Koncerty i kultúra, to nie sú len ľudia na pódiu, ale je to celý tím, bez ktorého by sa žiadna akcia nemohla uskutočniť a my ich všetkých chceme tentokrát vtiahnuť pekne do diania na scéne. Stanú sa spoločne s nami aktérmi i divákmi zároveň. Pomyselným stredobodom scény bude obria diskoguľa symbolizujúca pre všetkých účinkujúcich v kruhu diváka a poslucháča. K nej sa upiera všetka pozornosť,“ vysvetľuje Cais.

„Keď sme náš album pomenovali Jedna nula, netušili sme, že ho budeme môcť naživo predstaviť iba pomocou jedničiek a núl. Nabudúce si budeme musieť dávať na názvy viac bacha! I keď sa na tento netradičný krst veľmi tešíme, rovnako sa už nevieme dočkať, až sa budeme môcť opäť na koncertoch stretávať analógovo,“ dodáva Mardoša.

Vstupenky na TATA BOJS V ZAJATÍ HUDBY /krst JEDNA NULA OnLive/ sú v predaji prostredníctvom portálu GoOut, v niekoľkých kategóriách tu. Prvých 350 vstupeniek je k dispozícii za zvýhodnenú cenu.

Partnermi koncertu sú Centrum současného umění DOX, Airship Online Studio, Supraphon, Audiolight Service, Kontralicht, Manavideo.com a Duben Sound Company.

Adriána Čahojová a NMR (foto: press Tata Bojs)