THYLACINE: 9 NOVÝCH KÚSKOV A NEKONEČNÁ CESTA

Francúzsky elektronický producent Thylacine využíva skúsenosti z cestovania ako konceptuálny základ pre svoje albumy. Jeho najnovšie dielo „9 Pieces“ bolo inšpirované potulkami po Európe a západnej Ázii.


Vo Francúzsku má tradíciu množstvo rozličných umeleckých smerov, patrí k nim aj romantizmus. V jeho kráľovstve neboli len skladatelia klasickej vážnej hudby Bizet, Berlioz, Gounod, Fauré, Saint-Saëns, boli ním ovplyvnení aj niektorí tvorcovia modernej elektronickej hudby.

Francúzsky zmysel pre revolučnosť, individualizmus, jemnocit, snivosť, fantáziu, obdiv k prírode, k minulosti, mystike, exotike, ľudovej tvorbe a rozličným vzdialeným národným kultúram (čiže to, čo je typické pre romantizmus) sme mohli počuť už v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia v skladbách francúzskeho elektronického dua Deep Forest, na jeho štvormiliónovom albume Boheme. Predstavoval spojenie hudby elektronickej s folklórnou, v ktorej sa prejavovala objaviteľská vášeň, dobrodružná, cestovateľská – „sindibádovská“.

Dnes je takýmto cestovateľom, hudobným Sindibádom na mori i súši, Francúz William Rezé alias Thylacine. 

Jeho pseudonym Thylacine je pomenovanie vakovlka tasmánskeho, vačkovca podobného vlkovi i tigrovi, ktorý vyhynul v prvej polovici 20. Storočia. William je skladateľ, dídžej, aranžér, saxofonista, všestranný umelec, pôvodne študent na konzervatóriu, zároveň aj grafik, ilustrátor, dnes považovaný za priekopníka novej francúzskej elektro scény.

Už v roku 2015 nahral album „Transsiberian“ počas cestovania z Moskvy do Vladivostoku. Neskôr podnikol trojmesačnú hudobnú cestu naprieč Argentínou v hudobnom štúdiu na kolesách. Komponoval a nahrával na púšti, v horách i dedinkách. Z jeho ciest neskôr vznikli tiež konceptuálne albumy s názvom „Roads – Vol.1+2“. Piesne na nich dokumentovali výlety po Argentíne a Faerských ostrovoch.

9 nahrávok na albume „9 Pieces“.

Každá z nových piesní vznikla nezávisle, na samostatnom výlete po Európe a západnej Ázii. Thylacine ich prepojil a vytvoril tým mozaikovitú koláž, ktorú spája jeho jedinečný hudobný rukopis.

V piesni „Polar“ počuť ako nórske ľadovce, ktoré ustupujú hlbokým a teplým pulzujúcim beatom evokujúcim pohyby prílivu a odlivu. Nádherne kĺzajúce sa zvuky syntetizátorov pritom žiaria na nočnej oblohe. Násladne nás autor zavedie na úplne iné miesto. Zrazu sa trblieta zvuk baglamy (tureckej lutny) a jej zvukové vlny sa odrážajú od starých jaskýň v nahrávke „Anatolia“. Cítiť slnko, zo všetkých strán sýte farby a letný vietor, ktorý fúka cez konáre stepí.

Nové nahrávky nás nabádajú k tomu, že túžba po vyjadrení je všade podobná, mení sa len spôsob komunikácie. Nahrávka „Bosforus“ je o naliehavosti. Tu nie je čas na rozjímanie, toto je miesto pre aktivity; po prvý raz počujeme ľudský hlas a bezhlavo sme prenesení na istanbulskú kultúrnu križovatku. Počuť motorický rytmus a bičujúce tempo života, ktoré si vyžaduje rešpekt.


Zvuk ukrajinských tankov, ktorý bol zaznamenaný pred piatimi rokmi, má v nahrávke „War Dance“ paralyzujúci dojem, pretože Thylacine odmieta vybočiť z cesty bez toho, aby sa nepozeral na temnú stránku súčasnosti.

Skladba „Night Train“ je poháňaná terénnymi nahrávkami zaznamenanými na linke z Paríža do Nice. Sú medzi nimi zvuky koľajníc, alebo pískajúca mechanika posuvných dverí, ktoré evokujú cyklicky sa opakujúce zvuky, známe cestujúcim na dlhé vzdialenosti. Hypnotický stav, do ktorého sa človek môže dostať počas únavného cestovania, slúži ako ďalšia inšpirácia. Ak cestovanie rozširuje myseľ, potom sa pre dosiahnutie svojich ambícií ešte musí vytýčiť vzdialený horizont.

Z hudby tohoto producenta je možné usudzovať, že sa jej prinajmenšom dotkli vplyvy tvorby umelcov a skupín, akými sú Nicola Cruz, Paul Kalkbrenner, Moderat, Four Tet, Massive Attack. V súvislosti s jeho pôsobením na ľudské city a predstavivosť snáď ani nemožno použiť vhodnejšie slovo ako výlet. Je to výlet hudobnými i nehudobnými svetmi a rôznymi vplyvmi ako world music, foklór, electronica, ambient, deep techno, house, downtempo, príroda, svieži vzduch, dovolenka, hravosť, dobrodružstvo.

NMR (foto: press Thylacine)