TINDERSTICKS ALBUMOM NO TREASURE BUT HOPE ZMENILI PRÍSTUP K NAHRÁVANIU

Tindersticks – No Treasure But Hope (City Slang 2019)

Anglickí Tindersticks sa prikláňajú k impresionisticky ladeným, takmer k filmovým skladbám. A to je v spojitosti s ich alternatívnou hudbou neodolateľná kombinácia.

Frontman Stuart A Staples nahral  v minulom roku album „Arrhythmia“ a spolupracoval s francúzskou režisérkou Claire Denisovou na hudbe k jej sci-fi filmu „High Life“. Kapela medzitým nahrala soundtrack „Minute Bodies: The Intimate World of F Percy Smith“.

Súčasná zostava Tindersticks zmenila spôsob prístupu k hudbe. Doteraz sa tento proces sústredil na skladanie piesní, nahrávanie albumu a potom zistenie, že keď boli skladby prezentované naživo, často boli omnoho živšie ako štúdiové nahrávky. Tentokrát bolo cieľom obrátiť túto postupnosť a zaznamenávať nové skladby podstatne rýchlejšie. Celý projekt trval od zaznamenania demo nahrávok k výslednej podobe päť týždňov. Staples napísal piesne vo svojom novom dome na gréckom ostrove Ithaca, za šesť dní ich s kapelou nahral v Paríži a počas jedného dňa v Londýne nahrávky spoločne doplnili o sláčikové a dychové nástroje.

Tindersticks - No Treasure But Hope

Práca na albume No Treasure But Hope im obnovila energiu.

„Celé roky som nepísal texty, väčšinou samy prichádzali do mojej hlavy. Ale pred niekoľkými rokmi som ich predsa začal písať. Nepoužil som ich všetky, ale len ich časti, ktoré vyjadrujú pocit v určitom okamihu. Umožňuje mi to vrátiť sa k nim a začleniť ich do piesne,“ povedal Stuart.

Hlas Stuarta A. Staplesa sa plazí ako smutná spoveď v zákutiach podivného sugestívneho výrazu.

Pomalé baladické skladby sú zabalené do decentných, premyslených aranžmánov s gitarami, klávesovými a dychovými nástrojmi, vibrafónom, steel panmi, husľami. Je to nefalšovaný experiment prúdu pretekajúceho medzi žánrami indie rock, chamber pop, scénickou filmovou hudbou, jazzom, ambientom. 

Album otvára tichá balada „For The Beauty“, znie odlišnejšie ako staršie nahrávky kapely. Kým začne znieť skladba „Amputees“, rozdielny prístup vzniku nahrávky je zrejmý. Pieseň „Trees Fall“ kontrastuje ako pomalé horenie, ktoré inštrumentálne vyvrcholí k fascinujúcemu orchestrálnemu záveru.

„Pinky In The Daylight“ je milostná pieseň, ktorá má tiež zaujímavé vyvrcholenie; „Pinky považujem za svoju prvú čisto milostnú pieseň, ktorá aj mňa prekvapila,“ hovorí Staples.

„See My Girls“ je postavená na vrstvenom rozprávaní, ktoré je čítané ako list cestujúceho do vzdialených miest. Pomenúva miesta ako Eiffelova veža, mrakodrapy v Amerike, antilopy v Afrike, hrob Boba Marleyho. Počuť v nej zážitky z cestovania v kontraste s najkrajším ostrovom na svete, na ktorom Stuart v súčasnosti žije.

„The Old Man’s Gait“ skúma vzťahy medzi otcom a synom, zatiaľ čo „Tough Love“ je o pocite duše. Nad jednotlivými inštrumentálnymi aranžmánmi počuť stopy tichého uvažovania. Občas znie len spev a klavír, napríklad v záverečnej titulnej nahrávke.

Emocionálne texty sú v kombinácii s presvedčivou hudbou dostatočne pestré, a preto nový album udržuje v pozornosti poslucháča od začiatku až do konca.

„Už nikdy nebudeme mladou kapelou,“ hovorí Staples. „Ale čo sa týka spojenia hudby s ľuďmi a nápadmi, tak posledných desať rokov bolo pravdepodobne najlepších v histórii kapely.“

Albumom „No Treasure But Hope“ Tindersticks nesklamali, a preto jeho nahrávky budete počuť aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Tindersticks)