TOLSTOYS – SKLADBA CHÝBANIE JE O ROZCHODE

„Chýbanie“ je v druhá zverejnená skladba z pripravovaného albumu „Mirror Me“, ktorý skupina Tolstoys predstaví vo februári 2022.

Kontrastom k tejto jemnej baladickej skladbe s dominanciou citlivého a naturálneho zvuku huslí je klip s virtuálnymi avatarmi. Vytvoril ho pražský ateliér GizmoLab. Z hlavných protagonistov Ely a Michala sú 3D avatari na čarovnom ostrove v oblakoch, pod rozkvitnutými čerešňami na lúke plnej omamných voňavých fialiek.

Pieseň pravdivo a úprimne odhaľuje príbeh, ktorý vedúca dvojica Tolstoys, Ela a Michal, prežívali na vlastnej koži.

V skladbe spievajú o tom, že vzťahy proste niekedy nevyjdú a tak je to v poriadku. Nemusíme vždy hľadať vinníka, či sa hádať. Niekedy je to jednoducho o nesprávnom načasovaní a nepredvídateľnom slede situácií. Zmena prostredia alebo ročného obdobia prináša zmierenie a vnútorný pokoj aj v samote. V pesničke o modernom zmierenom rozchode dvoch mladých ľudí cítiť veľký smútok, vyspelosť, rozvážnosť no aj mystično a magický realizmus.

„Inšpirovali sme mystikou ľudových povier a zvykov, aj napriek tomu, že väčšina z nás žije v ich kontraste. Naše prastaré mamy pripisovali prvomájovému bozku pod čerešňou v plnom kvete magické účinky. Takto pobozkaná žena, by mala mať veľa lásky po celý rok. Ale čo keď pusu nedostane? Čo ak to nevyjde? Zamilovaná, ružová, jarná atmosféra, kedy všetko rozkvitá je v silnom kontraste so smútkom a bolesťou z prvého veľkého rozchodu, ktorý sme s Michalom zažili a preniesli sme to všetko do piesne,“ dodala Ela Tolstova.

Skladba „Chýbanie“ vznikla ešte pred spoluprácou s berlínskymi producentmi Drewom Dealom a Zinom Mikoreyom, no práve pre svoju osobnú sentimentálnosť a emočnú silu sa dostala aj na nový album „Mirror Me“. Tak ako ku každej skladbe z albumu, aj k tejto mesiac po jej vydaní, 22.8.2021 vyjde remix. Tentokrát si novú pieseň Tolstoys podľa seba prerobí slovenský elektronický producent Whithe, ktorý tvorí prevažne atmosferickú, ambientnú, experimentálnu ale aj tanečnú klubovú hudbu.

S fialkami je spojený aj merch k tejto piesni.

Ela s huslistkou Frederikou si povedali, že ho tentokrát vyrobia sami. Nazbierali fialky, vysušili ich, zalaminovali, objednali korálky, riečne perly a vyrobili náhrdelníky. Na každom je prívesok s vysušenou fialkou, ktorá má symbolizovať nový singel.

Tolstoys v lete odohrajú aj štyri exkluzívne koncerty.

Na koncertoch predstavia kompletne celý repertoár z ešte nevydaného nového nového albumu. Piesne tak budete mať možnosť počuť naživo v koncertnej predpremiére, pol roka pred vydaním a to konkrétne na týchto miestach:

19.8.2021 Liptovský Mikuláš – Diera do sveta
22.8.2021 Bratislava – Hviezdoslavovo námestie
28.8. 2021 Rimavská Sobota – FRAJ festival
10.9.2021 Hlohovec – Hlohovský zámok

Zuzana Suchová a NMR (foto: Samuel Alex)