URBAN VILLAGE Z JUŽNEJ AFRIKY ZAUJALI S DEBUTOM UDONDOLO

Juhoafrické kvarteto Urban Village zo Soweta vzkriesilo na svojom debute „Udondolo“ tradičné africké štýly ako xhosa a zulu a prepojilo ich s jazzom, rockom, blues i elektronickou hudbou.

Skupinu Urban Village tvoria štyria speváci a hudobníci. Vyrastali v Sowete v čase, keď sa blížil koniec apartheidu. Pre nich stelesňuje Soweto akýsi panafrický štát, pretože ľudia z celého sveta hľadali prácu v Johannesburgu, najmä v jeho zlatých baniach. Priniesli si so sebou hudbu a rituály svojich dedín, osád, regiónov i krajín ako Malawi, Mozambik, Zimbabwe. Preto tam vznikla rozmanitá kultúra.

Urban Village čerpajú z tohto dedičstva. V názve skupiny sa priznávajú k svojej obrovskej mestskej dedine, ktorá je pre nich tiež afrofuturistickou víziou.

Inšpirácia od otcov a strýkov

Skupinu založil gitarista a jeden zo spevákov Lerato Lichaba. Bol DJ-om a súčasťou afro-psychedelického kolektívu Bantu Continua Uhuru Consciousness. Jedného dňa začul vo svojom susedstve niečo, čo ho magicky priťahovalo. Jeho strýko hral vidiecku ľudovú hudbu maskandi, ktorú sa migranti zulu naučili od potulných trubadúrov. Táto udalosť ho inšpirovala v jeho neskoršej tvorbe.

V roku 2013 sa zrodilo prvé jadro kapely: Lerato Lichaba sa stretol s bývalým bankárom menom Tubatsi Mpho Moloi na jam sessions v kluboch a začali spolu hrať. Lichaba ho požiadal, aby sa naučil hrať aj na flautu. Potom prišiel bubeník Xolani Mtshali, známy ako Cush. Posledným z kvarteta je basgitarista Simangaliso Diamini. Je najmladším členom kapely a zároveň zvukovým inžinierom.

Všetky piesne skupiny Urban Village sú spoločenskými alebo spoločensko-politickými komentármi. S tromi rôznymi, ale úžasne harmonickými hlasmi, napríklad v piesni „Ubaba“, spievajú o dôležitej úlohe, ktorú majú ich otcovia. Nezabudli pritom na mnohých černochov, ktorí boli počas apartheidu nútení opustiť svoje rodiny, aby mohli pracovať v zlatých baniach v Johannesburgu.

Miriam, Hugh a ďalší

Hudobníci z kapely Urban Village svoje piesne prezentujú v troch jazykoch: v IsiZulu, IsiXhosa a Angličtine. Väčšina textov je v jazyku IsiZulu, pretože mu rozumie väčšina Juhoafričanov. „Udondolo“ v preklade znamená vychádzková palica. Ide o symbol Afriky počas pohybu na cestách.

Urban Village svoje piesne nahrali – pred pandémiou a uzamknutím – v legendárnych štúdiách v centre mesta Johannesburg. Svoje nahrávky tam už zaznamenali napríklad Hugh Masekela, Ladysmith Black Mambazo či Miriam Makeba. Poctou týmto umelcom je hudobná zmes „Marabi“. V tejto nahrávke sa klaňajú svojim predchodcom a interpretujú niekoľko známych juhoafrických melódií.

Hudobný štýl Marabi

„Marabi“ nie je len názov skladby, ale aj hudobný štýl, ktorý vznikol v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Spája juhoafrický folk, afroamerické blues a jazz. Bola to hudba, ktorá sa hrala v nelegálnych baroch, kde sa tancovalo a pilo. Pretože miešanie čiernej a bielej hudby bolo zakázané, bola Marabi predovšetkým undergroundovou hudbou.

Späť do budúcnosti

Album „Udondolo“ vyšiel vo francúzskom vydavateľstve Nø Førmat, ktoré sa špecializuje na autentickú, nezávislú a veľmi svojráznu hudbu. Vo svojom katalógu má okrem iných napríklad hudbu speváka menom Blick Bassy z Kamerunu, haitsko-kanadskú speváčku a gitaristku Melissu Laveaux, alebo malijskú speváčku Oumou Sangaré.

Na albume „Udondolo“ Urban Village dokazujú, že z Južnej Afriky môže pochádzať nielen vzrušujúca elektronická, ale aj rytmická duchovná hudba.

NMR (foto: press Urban Village)