VIANOČNÝ VINŠ V PODANÍ JERGUŠA ORAVCA

Jerguš Oravec sa vrátil k svojim umeleckým začiatkom a znovu nahral pieseň „Vianočný Vinš“ pôvodne z roku 2011. Na jej novej verzii sa podieľal aj detský zbor Piarissimo.

Kto pozná excentrickosť Jerguša Oravca a jeho tvorbu s gitarovým podpisom, toho milo poteší tento v súčasnosti už na jeho štýl nevšedný počin. „Vianočný Vinš“ je tiež ukážkou toho, že hudobná tvorba by nemala byť len o škatuľkovaní, pretože klasický „rocker“ vie nahrať „nerockovú“ koledu.

Nápad na novú verziu piesne Jerguš opisuje: „… prišiel v momente, keď som na vianočných trhoch na Tyršáku počul na miliónty spôsob prerobené tie isté vianočné pesničky. Hovorím si, že čo neexistujú originálne koledy? A potom ma napadlo že veď ja jednu mám a ľudia ju už dlho nepočuli.“

„Vianočný vinš“ je skladba z roku 2011, ktorá v tom čase bola úplne prvou nahrávkou hudobníka, ktorú si sám produkoval.

Do novej verziu piesne si nahral sám všetky nástroje. Zborové hlasy Piarissimo nahral svojpomocne v Piaristickom gymnáziu v Trenčíne odkiaľ pochádza.

Spoluprácu s detským zborom spätne vníma ako jednu z najviac zaujímavých a hudobne diverzných spoluprác.

„Skladba má pre mňa špecifické miesto. Myslím si, že je to fakt pekný vianočný song a ma presne tu vianočnú náladu akú si predstavujem, že by Vianoce mali mať,“ dopĺňa Jerguš.

Kto je Jerguš Oravec?

Jerguš Oravec je gitarista, klavirista, spevák, textár, hudobný skladateľ a producent, ktorého tvorba zaznela aj na festivaloch ako Sziget, Pohoda, Grape, či na turné Richarda Müllera. Na svojom konte má tiež niekoľko medzinárodných ocenení zo súťaží ako European Blues Challenge, Blues Alive, či Blues Aperitiv.

Jeho klasická tvorba je fúziou žánrov blues, pop, garage rock, psychedelic rock a dirty funk. Občas v nej zaznie aj elektronika s atmosférou Pink Floyd, Jimiho Hendrixa, Franka Zappu, Deža Ursínyho a Jara Filipa.

Svoje debutové LP „Na Ramenách Otcov“ vydal ako nezávislý umelec vo vlastnej produkcii. Od roku 2015 sa venuje najmä kapele The Youniverse, ktorú založil. Pôsobí v nej ako frontman a producent.

Branislav Kaľavský a NMR