ALOGTE OHO & HIS SOUNDS OF JOY POPULARIZUJÚ GHANSKÚ HUDBU

Na svojom druhom albume „O Yinne!“ spájajú Alogte Oho & His Sounds of Joy hudbu zo severnej Ghanny s reggae a highlife.


Alogte Oho vďačí za svoj úspech dvom náhodám. Prvá sa stala, keď cestoval do Akkry zo svojho bydliska v okrese Bolgatanga, ktoré sa nachádza vo vyprahnutej savane. Jeho strýko mu požičal motorku a vďaka čelnej zrážke uviazol na niekoľko týždňov v nemocnici. Popri zotavovaní zložil pieseň „Mam Yinne Wa“, ktorá podnietila záujem o regionálnu gospelovú hudbu etnickej skupiny Frafra.

Druhá náhoda sa stala, keď nemecký producent Max Weissenfeldt pricestoval na autobusovú stanicu v Bolgatange práve v čase, keď hrala jedna z Ohoových kaziet. Max sa na tento podnet pokúsil o rýchle stretnutie s jej autorom.

„Keď som prišiel, Max ma hneď spoznal, pretože si kúpil moju kazetu a videl moju fotografiu. Jednoducho zavolal Alogte a tak sme sa zoznámili,“ spomína Alogte Oho.

Vďaka vrúcnemu zoznámeniu hudobníci spolupracovali v roku 2014 na piesni „Zota YinneL, ktorá mala medzinárodný úspech. Po niekoľkých ďalších singloch nasledoval v roku 2019 ich spoločný album „Mam Yinne Wa“. V súčasnosti je Max hnacou silou celej skupiny.

Max Weissenfeldt od 90. rokov produkoval v kapelách The Poets of Rhythm a Whitefield Brothers prevažne funk. Keďže veľa cestoval, spoznal množstvo hudobných štýlov a stretol viacerých medzinárodných umelcov. V roku 2019 sa presťahoval z Berlína do Kumasi na juhu Ghany. Skladby albumu „O Yinne!“ (Ó Bože“) vznikli práve tam v jeho Joy Sound Studios.

Základom nového albumu je zborový spev

Max Weissenfeldt a Alogte Oho v nových nahrávkach nadväzujú na skoršiu spoluprácu a ústredným prvkom ich hudby je gospelový zborový spev, ktorý väčšinou osciluje medzi viacerými spevákmi skupiny v štýle otázok a odpovedí. Vokálne melódie sa stretávajú s pulzujúcou rytmickou sekciou, energickými dychovými pasážami a zvukmi syntetizátorov. Nad všetkým sa vznáša ghanský hudobný štýl highlife, ktorý občas znie podobne ako reggae.

„To, čo robíme nepripomína žiadnu zahraničnú hudbu, a preto sa náš štýl snažíme ďalej rozvíjať,“ povedal Alogte Oho. Max Weissenfeldt spolu s ďalšími hudobníkmi nahral na album inštrumentálne pasáže. Čiastočne ako predlohy použil skladby, ktoré mu Oho poskytol na nahrávacích kazetách.

Gilles Peterson z BBC rádia po vystúpení kapely na jeho World Wide Festivale povedal: „Bol to pre mňa absolútne najlepší festivalový moment za 16 rokov. Boli všetkým, čím je pre mňa hudba v roku 2022.“


Piesne radosti

V titulnej skladbe počuť polyfónny rytmus, dychy a zvuky retrofuturistického syntetizátora, ktoré nahral fínsky multiinštrumentalista Jimi Tenor. Tento hudobník hrá tiež na saxofón a flautu. V duchovných textoch sa Oho zaoberá riešením problémov, ako sú nehody alebo pandémia COVID-19. Častými témami je tiež dôvera a vďačnosť.

Organický znejúca skladba je „Te Bola Be?“ s tanečným highlife gitarovým rifom, ktorý nahral Akule Pepe, je hudobne bližšie k dažďovému pralesu než k savane. Prevažná časť albumu vychádza z hudby, ktorá má svoje korene na severe Ghany.

Z piesne „La Ka Ba’a“ vďaka vysokým ženským hlasom sála lenivosť, skladba „A Lemine Me“ je prerušovaná dychovými nástrojmi, ktoré pripomínajú spev vtákov. V nahrávke „This Is Bolga!“ počuť pôsobivé vybrnkávanie strún a funky rytmus.

Album „O Yinne!“ evokuje afro-futuristický ohňostroj vokálnych výbuchov, ktoré sa nesú na temperamentných západoafrických rytmoch. Je dôstojnou vizitkou svojráznej skupiny a ideálnou propagáciou pre ghanský región.

NMR (foto: press Alogte Oho & His Sounds of Joy)