HOLLIE COOK: HODINA ŠTASTIA NA DRUHÝ POKUS

Britská speváčka Hollie Cook sa svojou tvorbou pohybuje medzi soulom, reggae a zasneným rockom. Posledný album „Happy Hour“ teraz rozšírila o jeho pokračovanie s názvom „Happy Hour In Dub“, na ktorom prehodnocuje svoje piesne v dubovom štýle.


Dcéra bubeníka Sex Pistols Paula Cooka Hollie Cook nás svojím jemným hlasom teší už roky. Pred pár rokmi ako súčasť poslednej zostavy ženskej skupiny The Slits spájala punk s offbeatom a od roku 2012 pôsobí sólovo. Odvtedy mieša reggae a soul s uvoľnenými rytmami, nad ktorými sa vznáša jej rozprávkový hlas.

Na aktuálnom albume „Happy Hour In Dub“ jej spev ale hrá vedľajšiu úlohu. Ako už samotný názov napovedá, ide o dubový album s novými a prevažne inštrumentálnymi verziami albumu „Happy Hour“ z roku 2022. Piesne zremixoval producent Ben Mckone a vytvoril tým akési psychedelické dvojča.

Dubové dvojičky

Podobné sesterské albumy majú v hudobnej histórii dlhšiu tradíciu. Všetko sa začalo už začiatkom 70. rokov na Jamajke. Tam bol dub predstavený ako prvý hudobný remix a vydával sa najmä na b-stranách vinylových singlov. Nové mixy známych skladieb sa púšťali na rôznych večierkoch a často ich dopĺňali dídžeji alebo spev.

Dubové albumy na domáce počúvanie sa vydávali najmä pre európsky trh. K tomuto účelu sa najprv nahrávali spomínané singlové b-strany, neskôr sa dubové náprotivky primiešavali k reggae albumom. Vo Veľkej Británii sa všetko ďalej posunulo v 80. rokoch, britské kapely ako Aswad alebo Black Slate už vtedy vydávali špeciálne dubové verzie svojich albumov.

Hollie Cook si nechala vytvoriť dubový náprotivok už k svojmu bezmennému debutu, ktorý vyšiel pod názvom „Prince Fatty Presents Hollie Cook in Dub“. Po desiatich rokoch si môžeme opäť vychutnať jej hudbu v dubovej podobe.

Slnečný dubový výlet

Pri nahrávaní albumu „Happy Hour in Dub“ sedel za mixážnym pultom jej nový producent Ben McKone, ktorý vo svojich mixoch vyzdvihol zaujímavé detaily: valivé basové linky, hravé organové zvuky, ozdobené ozvenami, reverbom, phasermi a filtrami. Trikové efekty sa sem dokonale hodia, pretože hudba Hollie Cook, jej hlas a spôsob spevu boli už na pôvodných skladbách rozprávkové a priam mystické. Ústrednú úlohu na albume hrajú tiež rockové polyfonické refrény a tieto zasnené vokály sú v mixe občas zvýraznené.

Ďalšia úroveň dubu

Klasické dubové mixy sú to však len čiastočne, pretože občas sú do nich pridávané nové prvky. Počuť vokálne pasáže od dídžejov ako Kiko Bun alebo Josh Skints, alebo nové syntetizátorové melódie. V skladbe „Golden Dub“ sa nachádza pre tento účel nahrané sólo jazzovej trombonistky Rosie Turtonovej.

Hudobne sa album odkláňa tiež od klasických reggae remixov, pretože v skladbe „Dub My Way“ je počuť v dubovej podobe aj afrobeat – akoby sa Lee Perry a Fela Kuti spolu zabávali. Ďalší detail: skladby sa tu objavujú v opačnom poradí ako na pôvodnom albume, všetko však do seba dokonale zapadá. Pri tejto hudbe sa dá zabávať i relaxovať!

NMR (foto: press Hollie Cook)