CÉU: PIESNE O NÁDEJI NA ALBUME UM GOSTO DE SOL

Céu - Um Gosto de Sol (Urban Jungle, 2021)

Brazílska speváčka Céu vyrastala v Sao Paule. Od roku 1998 žije v New Yorku a je držiteľkou ceny Grammy v kategórii latinsko-americká hudba. Na novom albume „Um Gosto de Sol“ sa prvýkrát v jej kariére nachádzajú piesne výlučne od iných autorov.

Hudobná kariéra Céu bola od začiatku spojená s interpretovaním skladieb od iných autorov. Táto skutočnosť ju viedla k nájdeniu vlastnej muzikálnosti i k neskoršiemu komponovaniu. Spev pre ňu vždy znamenal veľmi veľa a túžbu urobiť album s prebratým repertoárom mala v pláne od vydania svojho bezmenného debutového albumu z roku 2005. Po piatich pôvodných albumoch je „Um Gosto de Sol“ prvým, na ktorom je Céu len interpretkou, ktorá prepožičala svoj hlas svojim obľúbeným piesňam.

Nový album je výsledkom vplyvu pandémie na život umelca.

Albumovú novinku označuje Céu za mimoriadne osobnú. Všetky nahrávky vznikli v karanténe za pomoci jej manžela Pupilla a otca Edgarda Poçasa. Na začiatku pandémie, keď sa pocit neistoty každým novým dňom zvyšoval a žiadny deň nebol skutočne „nový“, sa Céu sa vracala k svojim spomienkam.

Spomínala na svoje začiatky s hudbou, ktoré siahajú k platniam v dome jej rodičov, na rockovú a popovú hudbu, ktorú objavila v mladom veku a na koncerty, ktoré videla predtým, ako sa stala skladateľkou. Táto jej osobná cesta sa preniesla do repertoáru albumu „Um Gosto de Sol“.

Brazílsky pop reprezentujú na albume jeho najväčšie hviezdy.

Prvý singel „Chega Mais“ stelesňuje spoluprácu medzi Ritou Lee a jej manželom Robertom de Carvalho. Skladba pôvodne vznikla v roku 1979 a pochádza z rovnomennej platne, ktorá odštartovala nielen Ritinu kariéru, ale i nasledujúcu etapu brazílskej hudby.

Album obsahuje aj piesne pôvodne od Miltona Nascimenta, João Gilberto, The Beastie Boys a Fiony Apple s hosťujúcim spevákom menom Emicida. Ďalšími hosťami albumu sú tiež skupina Revelação a Russo Passapusso z kapely BaianaSystem.

Napriek tomu, že Céu na svojich starších albumoch uprednostňovala elektronické zvuky, jej začiatky súvisia s vesmírom brazílskej gitary. Popri vzniku tohto albumu zdokonalila svoju hru na akustickej sedemstrunnej gitare, ktorú počuť vo viacerých nahrávkach.

Céu hovorí, že nový album je o skutočnej nádeji.

Snahou nebolo vytvoriť nové piesne, ktoré evokujú krásnu budúcnosť. Cieľom bolo posilniť to, čo bolo vždy najpevnejšie a najsilnejšie: našu históriu a naše emócie.

Napriek ťažkým a nepredvídateľným situáciám v karanténe prináša album „Um Gosto de Sol“ chuť slnka a veľa tepla.

Róbert Gregor (foto: Cássia Tabatini)