CHANCHA VIA CIRCUITO: CEZ ANDY KU KARIBIKU

Argentínsky priekopník downtempa Chancha Via Circuito vydal svoj piaty album „La Estrella“, ktorý osvetľuje cestu do nových zvukových svetov.


Chancha Via Circuito svoje objavovanie začal prostredníctvom digitálnej kumbie. Neskôr boli jeho elektroakustické experimenty inšpirované cestami a stretnutiami s domorodými tradíciami Ánd i mimo nich. Jeho špecifický hudobný štýl inšpiroval mnohých ďalších umelcov ako El Búho, Dengue Dengue Dengue, King Coya, Nicola Cruz a ďalších.

Pre Pedra Canaleho je hudba na albume „La Estrella“ znamením odchodu a nového začiatku. Z mesta sa presťahoval do do Jujuy – horskej vidieckej provincie na severe Argentíny pri hraniciach s Bolíviou. Vytvoril si tam útočisko v období pandémie, v ktorom mohol bezpečne experimentovať s novými zvukmi.

Na albume „La Estrella“ Chancha Via Circuito rozširuje svoju zvukovú paletu o karibské tóny a africké rytmy. Zároveň sa vracia k produkčnej estetike, ktorá je podobne ako v prípade jeho prvých nahrávok, skôr elektronická a dubová.

Festival hostí

Album „La Estrella“ je zároveň umeleckým návratom do newyorského vydavateľstva Wonderwheel Recordings. Pedro Canale pozval na túto oslavu sedem zaujímavých hostí.

Medzi nich patrí argentínske folk-fusion sesterské duo Fémina, americko-portugalská speváčka a skladateľka María José Montijo a avantgardná skupina Meridian Brothers z Bogoty, ktorá nedávno bola vychválená článkom v časopise New York Times.

Na albume bola oživená aj spolupráca s kanadsko-kolumbijskou speváčkou Lidou Pimienta, ktorá bola ocenená cenou Polaris a nominovaná na Grammy. Oboch spája priateľstvo presahujúce hudobné spojenie.

Muzikoterapia

Prostredníctvom jedenástich atmosférických a často duchovných piesní na albume „La Estrella“ nám hudobník umožňuje nahliadnuť za hranice svojich starostlivo zaranžovaných, mnohovrstvových zvukov a do svojej duše.

Napríklad pieseň „Amor en silencio“, ktorú nahral s Lidou Pimiento, je o rozvode po deväťročnom vzťahu.

Skladba „Cometa“, ktorá bola prvým singlom z albumu, sa zaoberá neprimeranými osobnými nárokmi a strachom zo zlyhania. Táto pieseň podporuje tiež nebeské témy albumu, ktoré sa dotýkajú spirituality, lásky, dočasnosti a prírody.

Štrnásť rokov po svojom debutovom albume zostáva Chancha Via Circuito majstrom atmosférického folktronického zvuku. A pozor, jeho zvukový vesmír môže mať aj liečivé účinky!

NMR (foto: press Chancha Via Circuito)