EDITORSKÝ VÝBER: 10/2024

Napriek viacerým problémom je hudobný svet stále čulí. So svojimi novinkami sa hlásia Cigarettes After Sex, Lina, Nick Cave & The Bad Seeds, Emicida i slovenská speváčka Tamara Kramar.


Cigarettes After Sex ohlásili na 12.7.2024 vydanie nového albumu s názvom „X’s“. O prvom pomerne dynamickom singli „Tejano Blue“ frontman Greg Gonzalez prezradil: „Vyrastal som v El Pase, kde je hudba Tejano veľmi obľúbená. V mnohých baroch v meste z reproduktorov počuť umelcov ako Selena, Los Ángeles Azules alebo La Mafia. Ja som ich spočiatku odmietal, no o niekoľko rokov neskôr počas pôsobenia v New Yorku, som podobne ako Cocteau Twins začal obdivovať aj Seleninu pieseň „Como La Flor“. Vtedy mi napadlo, že sa pokúsim skombinovať oba tieto štýly. Mal som pocit, že to prichádza z pravého miesta znovuobjavenia a spojenia s hudbou, ktorá ma v mladosti obklopovala.“


Portugalská speváčka Lina nahrala duet s Rodrigom Cuevasom z Astúrie s názvom „O Que Temo E O Que Desejo“ čiže „Čoho sa bojím a po čom túžim“. Text piesne je o túžbe, smrti a živote, pretože všetko spolu súvisí. Skladba sa nachádza na albume „Fado Camões“, na ktorom sa Lina rozhodla previesť do formy piesní fado poéziu veľkého portugalského básnika menom Luísa de Camões, ktorý pôsobil v 16. storočí. Čerešničkou na torte je produkcia, ktorej sa ujal britský gitarista Justin Adams, známy zo spolupráce s Robertom Plantom alebo tuaregskou skupinou Tinariwen. Nové nahrávky tak získali špecifiký šmrnc.


Nick Cave & The Bad Seeds vydajú koncom augusta nový album s názvom „Wild God“. Jeho skladby začali vznikať na stretnutiach kapely v Miraval v Provence a Soundtree v Londýne. Nick o nich povedal: „Dúfam, že budú mať na poslucháčov podobný účinok, aký majú na mňa. Sú to komplikované piesne, ale je tiež hlboko a radostne nákazlivé. Keď nahrávame, nikdy neexistuje žiaden plán. Nahrávky odrážajú emocionálny stav ich tvorcov. Keď ich počúvam, tak sa mi zdá, že sme šťastní. Keď to udrie, tak to udrie, povznáša a posúva vás to. To na tom najviac milujem.“


V roku 2019 vydal Emicida úspešný album „AmarElo“, čim odštartoval éru neosamby. Vzdal tým hold veľkým velikánom brazílskej hudby, no zároveň si vytvoril svojský štýl. Počas trojročnej prestávky sa tento raper zo São Paula naučil hrať na flautu, ktorú teraz využil v novej skladbe „Acabou, mas tem…“ Sociálno-kritické texty sa nezmenili. Stále poukazujú na krivdy v jeho rodnej krajine a zároveň poskytujú hudobný záblesk nádeje. Hravý je nielen zvuk jeho novinky, v ktorej počuť detské hlásky a jemné rytmy, ale aj sprievodné video, ktoré pripomína akési drevené bábkové divadlo. Emicida sa v ňom vydáva na dlhú námornú cestu po rozbúrenom oceáne a citlivo sa snaží riešit problémy sveta.


Slovenská speváčka Tamara Kramar otvára novú hudobnú kapitolu. Skladba s názvom „Mother Nature“ je prvou ukážkou z jej pripravovaného albumu, v ktorom pôsobí nie len ako skladateľka, speváčka a gitaristka, ale tiež ako producentka. S nadhľadom nahliada do tém, v ktorých sa nájdu mnohí: „Pesničku som začala skladať na podnet pozorovania môjho okolia, no rýchlo som si uvedomila, že ja som taká istá. Vo svete sociálnych sietí sa stáva úplne normálnym, že vstaneme skoro len aby sme potom mohli dve hodiny telefonovať. Prišlo mi to vtipné a smutné zároveň, tak som toto zamyslenie zhmotnila do piesne“, povedala Tamara. Klip natočila a zostrihala speváčka svojpomocne vo svojom byte v anglickom Brightone – v prostredí, ktoré pieseň inšpirovalo a v ktorom vznikla väčšina nových nahrávok.

NMR (foto: Ebru Yildiz)