CARAVAN PALACE: INOVATÍVNY SWING V ELEGANTNOM PODANÍ

Francúzska skupina Caravan Palace potešila svojich fanúšikov piatym albumom „Gangbusters Melody Club“, ktorého nahrávky evokujú radostnú pozvánku na tanečný parket.


Treba pripomenúť, že predchádzajúca vlna swingu sa na Slovensko nedovalila. Vrcholila v rokoch 1995 -1998, zdvihla sa v USA a dorazila aj do Európy. Bola príjemným osviežením hudobnej scény. Pomiešala swing s punkom, rockabilly, folkom, ska, reggae, alternatívnou hudbou i world music a predstavila svetu výnimočné skupiny ako Squirrel Nut Zippers, Big Bad Voodoo Daddy, 8½ Souvenirs, The Brian Setzer Orchestra a ďalšie.

V posledných rokoch sa svetom valí ďalšia vlna swingu – electro swingu, v ktorej popredí stojí francúzska skupina Caravan Palace. Priaznivcov tohoto žánru z tradičného tábora asi táto skupina veľmi nepoteší, mieša totiž swing s modernou elektronickou hudbou a popom. A preto sa zase naopak stala v očiach ortodoxných „elektronikov“ pre swing veľmi žiaducou.

„Swingová a tanečná elektronická hudba majú spoločný cieľ – motivovať ľudí, aby tancovali. Tvorí most, ktorý sa snažíme posilniť“, povedala kapela.

Kapela svojim priaznivcom servíruje všetkými farbami hýriaci hudobný drink, v ktorom sa dá nájsť house music, disco, ambient, hip-hop, trip hop a nalieva ho do pohárov s nápismi Django Reinhardt, Lionel Hamton, Fletcher Henderson.

Caravan Palace používajú popri elektronických aj akustické nástroje ako husle, trombón, klarinet, či vibrafón. Na koncertoch zvyknú provokovať a to najmä prostredníctvom svojej speváčky Colotis Zoé, ktorá nemravnými pohybmi a výstredným, burleskným parížskym outfitom poletuje po pódiu často ako motýľ. Študovala na konzervatóriu klarinet, džezový spev, chodila do divadelnej školy, na kurzy klaunov, na jazykovú školu a je obdivovateľkou Elly Fitzgerald. Možno práve preto sú v repertoári kapely i pomalšie skladby na pomedzí ambientu a jazzu.


Vzdorovanie konvenciám

Počas svojej kariéry Caravan Palace vzdorovali konvenciám, čo im paradoxne dopomohlo stať sa súčasťou tiež popovej scény. Napriek tomu si dokázali zachovať svojský štýl, ktorý zároveň neustále inovovali.

Cieľom nového albumu „Gangbusters Melody Club“ bolo vložiť do nových, stále elegantných piesní viac hudobných vplyvov než kedykoľvek predtým. Dominantný je stále swing a džez, ktorým sa skupina preslávila už pred viac ako pätnástimi rokmi, no tentoraz ich nahrávky ešte viac inklinujú k tanečnej hudbe.

„Gangbusters Melody Club“ znie ako jarná diskotéka, ktorú najviac charakterizujú piesne ako „Deee-Lite“, „Mirrors“ alebo takmer rock’n’rollová „Raccoons“. V pomalších nahrávkach tipu „Avalanches“, či „Fool“ kapela pretvára svoju ochrannú známku do nových tvarov.

Pozorne sledujeme hudobné novinky na mnohých nielen preferovaných serveroch a snažíme sa vám sprostredkovať čo najobjektívnejší pohľad na súčasnú hudobnú scénu. Tento týždeň, z toho Caravan Palace vyšli najlepšie, čo si u nás zaslúži pozíciu „Albumu týždna“ v našom vysielaní na platforme Mixcloud. Zahoďte svoje starosti a môžete sa baviť elegantne spolu s nami .)

NMR (foto: press)