EDITORSKÝ VÝBER: 18/2024

Editorské hudobné správy tentoraz iniciovali St. Vincent, Metronomy, Ibibio Sound Machine, The Woodentops a domáci Medial Banana.


Americká hudobníčka Annie Clark alias St. Vincent sa dostala do povedomia širšej verejnosti v roku 2014 vďaka piatemu bezmennému albumu, ktorý získal cenu Grammy. Jej novinka „All Born Screaming“ je prvým albumom, ktorý si sama produkovala. O vzniku nových piesní speváčka prezradila: „Musela som sedieť sama v miestnosti, spievať, hrať sa s modulárnymi syntetizátormi a prúdmi, otáčať gombíkmi, a potom nájsť tých šesť sekúnd, v ktorých všetko zapadne. Tentoraz som chcela byť sama prvým aj posledným filtrom, cez ktorý všetok materiál prejde. Znamenalo to tiež, že na mne ostali všetky pochybnosti.“ Ako povedal David Bowie: „Ak máš pocit, že sa nohami nedotýkaš zeme – potom si na správnom mieste, aby si urobila niečo vzrušujúce“. Prvý singel „Broken Man“ je o strate a žiadostivosti.


Anglická skupina Metronomy sa v sérii „Posse EP“ venuje spoluprácam. Jej partneri sú zodpovední za texty a skupina združená okolo Joea Mounta výlučne za zvuk. Druhá časť série je najmä o predstavovaní nových perspektívnych umelcov: „Čím viac robím s inými umelcami, tým viac sa teším znovu na svoju vlastnú hudbu,“ hovorí Mount o nahrávke. V piesni „With Balance“ spolu s Naimou Bock a Joshuom Idehenom tiež ukazuje, ako sa rôznorodé vplyvy môžu spojiť do jedného štýlu. Jemné gitarové zvuky londýnskej speváčky Naimy sa stretávajú s poéziou britského speváka Idehena, ktorý má svoje korene v Nigérii, pričom žije vo Švédsku.


Anglická afro-funková skupina Ibibio Sound Machine posúva hudbu pod vedením Eno Williamsa a Maxa Grunharda viac na klubové pódiá. Nový album „Pull The Rope“ zachytáva podstatu a má ešte viac prepracovanejší a vyzretejší zvuk. Charakteristický elektro pop s prímesou afrobeatu je nabitý zložitými rytmami i melódiami. Texty kritizujú antisociálne médiá a ich vplyv na medziľudské vzťahy alebo obhajujú posilnenie postavenia žien. Skladby ako „Pull The Rope“ a „Fire“ sú charakteristické repetitívnou jednoduchosťou kmeňového spevu a temperamentným funkovým štýlom.


Skupinu The Woodentops založili v južnom Londýne v roku 1983 spevák Rolo Mc Ginty a gitarista Simon Nawby. Ich album „Giant“ z roku 1986 považujú mnohí hudobní znalci za jeden z najvydarenejších a zároveň najnedocenenejších titulov osemdesiatych rokov. Kvalita sa ani časom nevytráca, čo potvrdzuje ich novinka „Fruits Of The Deep“, ktorá rockuje, funkuje, upokojuje a inšpiruje k mentálnym obrazom. Názov albumu odkazuje na vodu, dôležitý zdroj, ktorý robí našu Zem obývateľnou.


Medial Banana zverejnili videoklip k piesni „Bumerang“. Skladba, ktorú len ťažko dostanete z hlavy, patrí k najobľúbenejším na práve prebiehajúcom klubovom turné k albumu „More času“. S novou nahrávkou kapela obehla už 8 slovenských miest a pred pár dňami ju pokrstila vo vypredanom Kácečku v Bratislave spolu s viacerými hudobnými hosťami. Skupina sa chystá aj na Prahu a Brno, kde sa ich koncerty tešia vždy veľkému záujmu. Najbližšie ju čaká vystúpenie na Bratislavskom Majálese, kde vystúpi na záver prvého večera. Videoklip pochádza z dielne tvorcu Lukáša Pulíka, známeho pod pseudonymom Lupic. Zábery do videa vznikali popri fotení obalu aktuálneho albumu, ktorý už čoskoro vyjde aj na vynile. Skupina tiež počas Majálesu v Bratislave vyzve publikum, aby sa zapojilo do tvorby ďalšieho videoklipu. Všetci účastníci môžu točiť svoje zábery, ktoré neskôr skupina zozbiera a zostrihá do tzv. DIY klipu.