EDITORSKÝ VÝBER: 24/2024

Prinášame novinky, ktorými nás zaujali Moby, Orville Peck s Kylie Minogue, skupina The Decemberists, domáci hudobníci Inkwall a Buy Her Sugar a tiež koncertný projekt „Songs We Know“.


Moby vydáva album „Always Centered At Night“, na ktorom nájdete kolekciu piesní oslavujúcich New York. Americký hudobník si na jeho nahrávanie pozval nadaných, no nie veľmi známych spevákov a muzikantov, ktorí naň prispeli svojimi textami a v niektorých prípadoch aj hudbou. Keď ich oslovoval, mal len jednu podmienku, o ktorej prezradil: „Prosím, neskladajte nič komerčného a buďte osobití. Nemusí všetko dávať zmysel. Vďaka tejto kreatívnej slobode som na konci dostal naozaj veľa geniálneho materiálu. Výsledkom je jeden z najkrajších a vlastne aj najviac prekvapujúcich projektov, na ktorých som sa ako hudobník podieľal. Ide o jednu z najcennejších skúseností, akú človek môže prežiť. Vytvoriť citlivú, jemnú a zraniteľnú hudbu, ktorá vyvolá nejakú aktivitu.“


Priekopnícky country trubadúr Orville Peck nedávno vydal prvú kolekciu duetov „Stampede Vol. 1“, na ktorej sa stretol s country hviezdami a ďalšími predstaviteľmi súčasnej hudobnej scény. Široký záber drží pohromade vďaka jeho jedinečnému hlasu a výborným kurátorským schopnostiam. V nových nahrávkach môžete zachytit hlasy spevákov ako Willie Nelson, Elton John, Noah Cyrus, Midland, Allison Russell, Nathaniel Rateliff a Bu Cuaron. Na poslednom singli „Midnight Ride“ posúva svoju tvorbu ešte o krok ďalej, pretože sa pod neho podpísal tanečný producent Diplo a spevom ho ošperkovala popová ikona Kylie Minogue. Kylie v roku 2018 nahrala album „Golden“, ktorý mal tiež blízko ku country, takže pre ňu takáta spolupráca bola blízka. Keďže je Orville momentálne na koncertnom turné, novinka je ideálnym soundtrackom k jeho cestopisom.


The Decemberists sú šesťčlennou indie-folkovou skupinou z amerického Portlandu. Od roku 2000 ju vedie spevák, gitarista, skladateľ Colin Meloy, ktorý sa svojimi textami často zameriava na historické udalosti. Skupina nahrala zatiaľ deväť plnohodnotných albumov, ktoré boli žánrovo pomerne pestré a kľadne hodnotené. V týchto dňoch sa skupina pripomína albumovou novinkou s názvom „As It Ever Was, So It Will Be Again“, ktorá vychádza po šesťročnej prestávke. Podieľal sa nej producent Tucker Martin (R.E.M., Neko Case, Sufjan Stevens) Mike Mills z R.E.M., James Mercer z The Shins a speváčka Lizzie Ellison.


Veksláci, šmelinári, sídliskové diskotéky, tlačidlové mobilné telefóny predávané iba pre vybraných zákazníkov v značkových šušťákoch. Svet 90. rokov bol viac než svojský, a presne do tejto atmosféry vás pozýva videoklip k spoločnej piesni producenta Inkwalla a dua Buy Her Sugar. Ich spoločná skladba „Money Control“ a je akousi groteskou na posadnutosť peniazmi a nie je ani úplne nová. Inkwall ju zložil už pred rokmi, avšak dostala sa do priečinku odložených piesní. Ten sa na prvom spoločnom pracovnom stretnutí s dvojicou Annou Óváry a Martinom Polákom otvoril a k pôvodnej verzii sa pridali Annine vokály a Martinove producentské nápady.


V Mestskom Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa v utorok 11. 6. 2024 uskutočnila premiéra nového koncertného projektu „Songs We Know“ v rámci City Sounds Festivalu. Domáca dvojica Lash & Grey vystúpila s Danom Bártom a kontrabasistom Robertom Balzarom. Hudobníci odprezentovali ako vlastné, tak aj niekoľko prebraných skladieb napríklad od Stinga, Jamiroquai, Bee Gees či Richarda Müllera. Odznelo tiež známe „Corcovado“ od brazílskeho speváka menom Antônio Carlos Jobim v pôsobivom prevedení. Na koncerte sa zúčastnila aj naša redakcia a radi konštatujeme, že vypredaná sála si hudbu vyladenej štvorice užívala hneď od začiatku, na väčšinu piesní reagovala burácajúcim potleskom a večer vyvrcholil dlhým „standing ovation“. Umelci na pódiu odviedli emotívny výkon a my z redakcie dúfame, že to najlepšie má tento projekt ešte len pred sebou.