EDITORSKÝ VÝBER: 41/2023

Jungle majú nový videoklip, Blanco White druhý album, ODUMODUBLVCK zložil ódu na slávneho futbalistu a domáca skupina Parketový lev zverejnia „žuvačku“.


Britská skupina Jungle má s albumom „Volcano“ úspech, ktorému dopomohol tiež pôsobivý audiovizuálny materiál. V chronológii videoklipov s tanečnými choreografiami nie je klip k piesni „Holding On“ žiadnou výnimkou, aj keď v ňom prevažuje tentoraz elegantná čierna farba. To sa hodí k štýlu piesne, ktorá je v porovnaní s albumom temnejšia. Čo však všetky skladby na albume spája je analógové nahrávanie. Preto aj tie najmodernejšie zvuky majú stále „oldschoolové“ teplo.


Britský svetobežník Blanco White na svojom druhom albume „Tarifa“ čerpal inšpiráciu z lásky k latinskoamerickej a andalúzskej ľudovej hudbe. V nových piesňach skúma svoj umelecký vývoj doteraz najrafinovanejším a najexpresívnejším spôsobom, pričom do svojho vznešeného folkového štýlu vmiešava tiež elektronické zvuky. Hudobník sa odkrýva tiež emocionálne, jeho osobná lyrika je rozptýlená v rozsiahlych, intímnych zvukových krajinách a vťahuje poslucháča do reflexívneho sveta. Nové skladby sú zrelé, zasnené, neuchopiteľné a zároveň humanistické.


ODUMODUBLVCK je vychádzajúca hviezda z Nigérie. S podporou profesionálneho fotbalového hráča hráča Arsenalu FC Declana Ricea vytvoril okolo seba rozruch. Zložil totiž na neho ódu, v ktorej sa s ním porovnáva. To stačilo na to, aby sa skladba katapultovala do verejného playlistu Declana Ricea a miliónov ďalších ľudí po celom svete. Na svojom albume „Eziokwu“ rozširuje ODUMODUBLVCK zvukovú rozmanitosť svojho afrobeatu o nepredvídateľné rýchle rapovanie.


Bratislavská rocková skupina Parketový Lev zverejnila novú skladbu s názvom „Žuvačka“, v ktorej počuť tiež ústnu harmoniku Slavomíra Hoffera. Text piesne je narážkou na „bubble gum“ texty niektorých zahraničných skupín. Kapela počas horúceho leta nahrala v bratislavskom klube MMC 8 nových skladieb, ktoré tvoria základ pre ich druhý album. Ten vyjde vyjde už čo nevidieť.