FAADA FREDDY: HUDBA BEZ PESTICÍDOV

Štýl senegálskeho speváka Faada Freddyho je v globálnom kontexte jedinečný. Charakterizujú ho gospelové balady, tanečné riddimy a hymnické melódie, ktoré vytvára len pomocou svojho hlasu a tela. Jeho druhý album „Golden Cages“ ukrýva pozitívne posolstvá a je alternatívou k hektickému tempu moderného života.


„Robím hudbu bez pesticídov,“ vtipkuje Faada Freddy, keď hovorí o svojom novom albume. Vo svete, v ktorom hudbu charakterizujú najmä počítačové beaty, autotune a umelá inteligencia, sa spolieha na prirodzené, organické zvuky vytvorené ľudským telom. Skladby na albume „Golden Cages“ vznikli len pomocou tlieskania, lúskania, dupania, spievania, rapovania a beatboxu a predstavujú ďalší umelecký vrchol senegalského hudobníka.

Abdou Fatah Seck, neskôr známy ako Faada Freddy, sa narodil v roku 1975 v Saint Louis na severozápade Senegalu. V mladosti sa nadchol najmä pre soul a hip-hop a v roku 1992 založil rapovú skupinu Daara J, ktorá sa svojimi angažovanými textami stala známou aj mimo Senegalu. Podarilo sa jej vystúpiť so svetovými hviezdami ako Public Enemy, Mos Def alebo Wyclef Jean.

Beat Box Gospel

V tvorbe skupiny Daara J sa popri rape objavovalo veľa spevu a acapella medzihier. Keď Faada Freddy v roku 2015 pracoval na svojom prvom sólovom albume „Gospel Journey“, do centra svojej hudby postavil ľudský hlas. S päťčlenným vokálnym ansámblom na ňom prespieval skladby popovej speváčky Sia, hardcorovej skupiny Rise Against, alebo kamerunskej speváčky a skladateľky Irmy. Nasledovali ocenenia, koncerty a Faada Freddy sa stal populárnym najmä vo svojej adoptívnej krajine, vo Francúzsku.

Na novom albume upustil od prebratého repertoáru a predstavuje 12 autorských skladieb, ktoré napriek obmedzenému rozsahu nástrojov znejú veľmi rozmanito. Jeho acapella kapela imituje rockové gitarové riffy v skladbe „Happy Together“, v „Aladdin“ beatboxuje na dancehall riddim a v „Day To Day Struggle“ si pospevuje vo valčíkovom rytme. Novinkou tentoraz je, že v skladbách môžete počuť viac „dupania“, čo im dáva väčšiu energiu.


Nebojte sa a buďte šťastní

Nové piesne spájajú optimistické a popové melódie, ktoré ešte viac zdôrazňujú pozitívne posolstvá Faada Freddyho. Mnohé skladby pripomínajú skladbu „Don’t Worry Be Happy“ od Bobby McFerrina, ktorá tiež využíva vokály, snapping a beatbox.

Skladba „Happy Together“ opisuje, že my ľudia potrebujeme spoločenstvo, aby sme boli šťastní, „Tables Will Turn“ dáva nádej na lepšiu budúcnosť. Pieseň „The One For Me“ je o mužovi, ktorého podvádza jeho priateľka. Freddy však vďaka svižnému rytmu mení romantickú drámu na pozitívny príbeh o poučení sa z chýb. Okrem osobných skúseností sa v piesni ako „Africa Nangadef“ venuje aj sociálnym otázkam. Je to jedna z mála piesní, ktorú spieva vo svojom rodnom jazyku. Svojim hlasom ju podporila beninská hviezda Angelique Kidjo, s ktorou oslavuje úspechy kontinentu. O jeho afrických koreňoch hovorí aj oslavná pieseň „Massilo“, v ktorej pripomína tradíciu griotov a zdôrazňuje, aké dôležité je poznať vlastnú históriu.

Titulná skladba „Golden Cages“ sa zaoberá súčasnou kapitalistickou spoločnosťou a opisuje ju ako zlatú klietku, v ktorej sme napriek mnohým možnostiam manipulovaní a utláčaní. Radí: „Osloboďte svoju myseľ“ a opisuje nebo ako svoju strechu a svet ako svoju krajinu.

„Cieľom mojej hudby nie je uvrhnúť ľudí do depresie. Pozerám sa na ich problémy a potom hovorím, že najdôležitejšie je to, čo sa z nich naučíte,“ povedal Faada Freddy.

Albumom „Golden Cages“ Faada Freddy pokračuje vo svojej „gospelovej ceste“ a prekonáva svoj debutový album piesňami plnými poézie, ľahkosti a nádeje.

NMR (foto: press Faada Freddy)