FALSE LIGHTS O PÁDE BABYLONU

False Lights - HarmonographFalse Lights – Harmonograph (Wreckord 2018)

Po falošných svetlách, usmerňujúcich lode na útesy, aby mohli byť následne vyrabované, sa pomenovali dávno pred Brexitom. Falošným správam, teraz bohapustým klamstvám, dnes podliehajú milióny ľudí, akcelerácia druhého albumu politickým smerom sa preto lídrom kapely False LightsSamovi Carterovi a Jimovi Morayemu ponúkala. Kdeže, na toto si konzervatívny britský folkrock veľmi nepotrpí, nie každý túži byť priamočiarym Billy Braggom, no nezatracujte ho: Briti sú machri v schopnosti nachádzať v príbehoch tradičných piesní paralelu so súčasnosťou. „Nastal tak dlho očakávaný deň a všetci obchodníci ostali v úžase k čomu došlo.

Zatrúbte z vrchu Sion, Kristus sa druhýkrát vrátil,“ spieva sa v rockovej verzii piesne „Babylon“ z anglickej občianskej vojny a zbor dojem ironickej analógie s brexitovskou Britániou zvyšuje: „Babylon nadobro padol „. Námornická povera o strašnom nešťastí plynúceho z prítomnosti akéhokoľvek výtržníka na palube, má v balade „William Glenn“, na rozdiel od politiky, jediné riešenie: šup s ním do mora. „Vietor a more sa upokojili a my môžeme ďalej bezpečne plávať,“ hlási Carter za sprievodu akustickej gitary.

False LightsStarý dobrý folkrock v blahej pamäti 60. rokov vstúpil s False Light do 21. storočia – takmer reklamný slogan „debut salvor“ ho charakterizoval presne. Každý poznal artrockovú minulosť Morayeho a gitarové schopnosti Cartera, takže nával „páprďáckého“ folkrockovania nikoho toľko nezaskočil a dočkal sa veľmi priaznivého ohlasu. Naplniť očakávania dvojky nemalo byť ťažké, odvahu už predsa False Light preukázali, niečo málo sa v opätovnom prevzatí tradičného materiálu napriek tomu zadrhlo. Môže za tým byť náš obdivný šok z razantného nástupu, aj tak skôr vnímame posuny v detailoch ako v celku: funky inštrumentálku „The Ombudsman“ by ste asi nečakali, ľahko country evokujúcu pieseň „Murder of Maria Marten“ asi tiež nie. Klávesami podporená „Black Velvet Band“ zasvieti v katalógu každej dobrej americkej poprockovej kapely; nie nevyhnutne Eagles, zvukové vodidlo ale máte. „Serving Man Become a Queen“ – krvavá balada o zrade, ponížení a pomste je z tej istej liahne, len „britskejšej“. Noví členovia – melodeonista Archie Churchill-Moss, basgitarista Barnaby Stradling a bubeník Stuart Provan – patria k absolútnej anglickej extratriede a krátkodobé projekty nevyhľadávajú. O budúcnosť False Light však rozhodnú iní. Zatiaľ, ako hovorí klasik: u mňa dosť dobrý.

Jiří Moravčík (foto: Redwood)