KINGS OF CONVENIENCE: POKOJNÁ ATMOSFÉRA NA ALBUME PEACE OR LOVE

Kings Of Convenience - Peace Or Love (EMI, 2021)

Nórske duo Kings Of Convenience zaujalo v roku 2001 debutovým albumom „Quiet Is The New Loud“. Neskôr naň nadviazalo ďalšími dvomi výbornými albumami, a potom sa na dvanásť rokov odmlčalo. Pri počúvaní ich novinky „Peace Or Love“ ale dostanete pocit, akoby nikdy neodišlo.

Počas prestávky Kings Of Convenience spevák Erlend Øye viedol vlastný projekt The Whitest Boy Alive a spolupracoval s umelcami ako Röyksopp, Schneider TM a Sebastianom Maschatom. V roku 2014 nahral album „Legao“ pod svojim vlastným menom, na ktorý neskôr nadviazal ešte niekoľkými singlami.

Na albume „Peace & Love“ sa nachádza jedenásť skladieb, ktoré boli nahrané na Sicílii, v Nórsku, v Čile a v Berlíne.

Dvojici Eirik Glambek Bøe a Erlend Øye sa podarilo nenútene vkĺznuť späť do svojich starých spôsobov práce. Na novom albume je možné počuť pútavé spevy, jemné zvuky akustických nástrojov i pôsobivé harmónie a žiadne veľké prekvapenia sa nekonajú. Z jednotlivých nahrávok sála pokoj a takmer dovolenková atmosféra. Jemný zvuk pilotného singla „Rocky Trail“ pôsobí ako balzam pre utrápenú dušu.

Prekvapivé sú dva duety s kanadskou speváčkou Leslie Feist.

Skladba „Love Is A Lonely Thing“, je prekvapivo smutná, prítomnosť speváčky ale zabráni tomu, aby znela príliš depresívne.
Skladba „Angel“ je o žene, ktorá je anjelom a zároveň je trochu promiskuitná. Dilema medzi láskou a túžbou sa prejaví aj v piesni „Killers“.

Tempo na albume je skôr pomalé, spestrením sú piesne s nádychom štýlu bossa nova.

Skladba „Catholic Country“, opäť so speváčkou Feist, pripomína ranné nahrávky dua Everything But The Girl i prejav brazílskej speváčky Bebel Gilberto. Záverečná skladba „Washing Machine“ obsahuje neočakávanú horkú príchuť. Je o rozmaznanom dievčati, ktorému Erlend odkazuje aby odišlo a našlo si niekoho iného.

Kľúčové kúzlo dua Kings Of Convenience zostáva spárované a v niektorých momentoch je len ťažké rozpoznať, ktorý zo spevákov práve spieva.

Ich chlapčenské hlasy vyjadrujú nevinnosť a zároveň i skúsenosti. Či bude mať hudba ich rovnaký úspech ako v minulosti ukáže čas. V každom prípade tento titul je príjemným oživením tohto leta, a preto vám ho radi predstavíme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Salvo Alibrio)