MASSILIA SOUND SYSTEM ZNOVU V AKCII

Inšpiráciami francúzskej skupiny Massilia Sound System sú od roku 1984 štýly ako reggae, rap, trubadúrske piesne, folk, folklór, pop i šansón.

Dnes sú už zakladajúci členovia Massilia Sound System starší páni. No hrávajú s nimi aj mladší hudobníci. Teraz, po viacročnej pauze, im vyšiel nový album „Sale caractere“. Skupina v podstate pokračuje v rozvíjaní svojho štýlu nazývaného „trobamuffin“ (trubadúrsky raggamuffin).

Na otázku, prečo svoje albumy nahrávajú sporadicky odpovedali: „Treba si položiť otázku opačne. Prečo mnohé kapely vydávajú albumy pravidelne každý rok, alebo dva? Aby si udržali kontakt s médiami a nezabudlo sa na ich obraz. My sme kolektívna kapela. Všetky piesne sme skladali spolu. Žiadne sóla. Texty máme v dvoch jazykoch – vo francúzštine a okcitánčine. Ich  prioritou sú sociálne analýzy, medziľudské vzťahy, Rozmýšľame, ako viesť zmysluplný život. Nie vydávať každý rok album. Našim vojnovým pokrikom je výzva na hľadanie spôsobu, ako žiť spoločne s rozdielmi medzi Francúzmi, Rómami, pravičiarmi, ľavičiarmi a idiotmi. Nikdy sme nehrali na politických zhromaždeniach. Máme o živote svoje vlastné predstavy. Okrem toho, chceli sme sa vysporiadať s diablom – veľkými nahrávacími spoločnosťami“.

Skupina Massilia Sound System to niekedy rozbalí kedykoľvek a kdekoľvek na ulici. Bez povolenia. Doma je tým známa.

Verejné orgány ju s blahosklonným úsmevom tolerujú. Veď aj ona je verejný orgán, patrí ľudu. Je ľudová. Žiadne hviezdne maniere, to by bola ponižujúca hanba.

O novom albume skupina prezradila: „Toto je veľká noc, musíme využiť svoju dynamiku.“ A treba uznať dynamika im ani po rokoch nechýba, čo potvrdzuje videoklip k novine „Sole Caractera“.

NMR (foto: press Massilia Sound System)