MITÚ: Z NOČNÝCH KLUBOV DO PLÁŽOVÝCH BAROV

Charakteristickými znakmi kolumbijskej skupiny Mitú sú zasnené syntetizátorové zvuky a tanečné beaty. Na šiestom albume „Astra“ sa kapela otvára novým dobrodružstvám.


Bývalý gitarista skupiny Bomba Estereo Julián Salazar a bubeník Franklin Tejedor sú ako Mitú na cestách už dvanásť rokov. Na albume „Astra“ prekračujú svoje hranice. Ako vysvetľuje Julián Salazar, ich štýl je inšpirovaný predovšetkým hudbou rodnej Kolumbie: „Mitú je zvukové dobrodružstvo. Konceptom bolo vždy robiť hudbu, ktorá evokuje našu rodnú krajinu. A to neznamená nič tiché. Naša hudba je preto tanečná, koncentrovaná a veľmi zhustená.“

Karibské inšpirácie

Duo Mitú je pomenované podľa miesta na okraji Amazonky vo východnej Kolumbii. Nový album vychádza zo zmeny lokality, ktorá dvojicu zaviedla na karibské pobrežie na severe krajiny. „Žil som v Bogote a mal som pocit, že by som mal odtiaľ odísť. Necítil som sa tam dobre,“ povedal Julian Salazar. Zo sivej chladnej metropoly odišiel do pulzujúceho prístavného mesta Santa Marta, kde sa inšpiroval miestnym zvukom afro-kolumbijskej champety a haitského compa.

Jeho 31-ročný partner Franklin Tejedor je na karibskom pobreží doma. Pochádza zo San Basilio de Palenque, prvej slobodnej osady zotročených Afričanov v Amerike. Vzniklo tam mnoho afro-kolumbijských rytmov, ktoré rôznym spôsobom ovplyvnili album „Astra“. Najmä bicie nástroje majú v Palenque veľkú tradíciu. Tejedor, ktorého otec bol tiež známym perkusionistom, uprednostňuje bicie ako Tambor Alegre, Konga alebo Tama.

Ústredný gitarový zvuk

Na albume je dominantný zvuk iskrivej elektrickej gitary Juliana Salazara, vďaka ktorému niektoré piesne znejú miestami ako surf music, cumbia psychedelica alebo severobrazílske carimbó. Je to výsledok hľadania hudobných koreňov, o ktorom muzikant povedal: „Mojou prvou hudobnou láskou bola gitara a k nej som sa chcel vrátiť. Chcel som byť akýmsi pilotom, ktorý všetko ovláda, zažiť opäť niečo dynamické a naozaj hrať na nástroj!“


Pestrý zoznam hostí

Vokály nádejných kolumbijských spevákov dodávajú hudbe tohoto dua pestrú škálu emócií. Z diaspóry v Los Angeles prostredníctvom hladkých elektro-popových liniek album podporila speváčka Loyal Lobos; prítomná je tiež Marsh Waris z tichomorskej oblasti Chocó a speváčka tradičnej karibskej hudby bullerengue Yiseth Pérez, ktorá prispela svojim charakteristickým afro-kolumbijským hlasom.

„Yiseth je moja dobrá známa, ktorú som spoznal na bullerengue festivale pred mnohými rokmi,“ povedal Tejedor. „Na jej hlase je niečo zvláštne. Pripomína mi tradičnú hudbu z môjho rodného mesta San Basilio de Palenque. Neskôr som Yiseth opäť stretol v Bogote a pozval som ju na nahrávanie nášho albumu. Účinkovala tiež na predchádzajúcich albumoch a teraz spieva dve piesne. Jej hlas je pre mňa v niečom jedinečný.“

Nový začiatok

Pre 38-ročného Juliána Salazara bol presun na karibské pobrežie novým osobným začiatkom, ktorý sa prejavil najmä v jeho hudobnej tvorbe. „Nový album je pre mňa rekonštrukciou života. Dosiahol som bod, keď som chcel všetko zmeniť a začať odznova“, povedal.

Album „Astra“ nie je určený klubom veľkomesta. Jeho hudba evokuje skôr plážový bar alebo západ slnka v prístave Santa Marta. Julián Salazar a Franklin Tejedor na zvukovú mapu umiestnili nové miesta Kolumbie.

NMR (foto: press Mitú)