NOMÁDSKA DUŠA SKUPINY LA CARAVANE PASSE

La Caravane Passe - Nomadic Spirit (At(h)ome, 2020)

Kolektív kočovných hudobníkov La Caravane Passe vydáva šiesty album, ktorý je oslavou rytmov a melódií pochádzajúcich z krajín juhovýchodnej Európy, Orientu i Afriky.

Už takmer dvadsať rokov nás Toma Feterman a jeho spoločníci z La Caravane Passe zabávajú svojou univerzálnosťou a humanizmom. Debutovali v roku 2006 albumom „Go to Plèchti“, na ktorý o rok neskôr nadviazali titulom „Velkom Plechti“. Albumami „Ahora In Da Futur“ (2010), „Gypsy For One Day“ (2012) a „Canis Carmina“ (2016) ešte viac zadefinovali svoj originálny štýl, postavený najmä na hudobných motívoch z Balkánu i ďalších krajín.

Hudbe La Caravane Passe nikdy nechýbal vtip, ktorý umocňovali texty postavené na útržkoch slov v rôznych nárečiach i slangoch.

Mozgom týchto bláznivých nápadov je Toma Feterman – francúzsky spevák východoeurópskeho pôvodu, známy svojou kreativitou. Pôsobí aj v skupine Freylekh Trio a v duu Suviet Suprem, v ktorom mu sekunduje francúzsky rapper a spevák R. Wan. La Caravane Passe v minulosti spolupracovali s Rachidom Tahom a zásluhou Fetermana po jeho smrti vyšiel album „Je Suis Africain“.

Svojím „image“ pripomínajú bandu bláznivých kozákov.

Slobodní migranti Toma Feterman, Cyril Moret, Olivier Llugany, Ben Body a Pat Gigon vystupovali počas posledných štyroch rokov v krajinách ako Turecko, Libanon, Kórea, Nová Kaledónia, Japonsko a Egypt. Hudobné potulky ich inšpirovali k šiestemu albumu „Nomadic Spirit“. V jeho jedenástich nahrávkach počuť hip-hop, ragga, indickú hudbu i hudbu Stredného východu a Afriky. Všetko je ako zvyčajne výdatne okorenené melódiami z východnej Európy. Tvorba skupiny je za hranicou súčasných populárnych trendov. Počuť v nej vplyvy rôznych kultúr a zároveň nevšednú poéziu, charakteristickú bizarnosťou. Texty na novom albume vzdávajú hold všetkým migrantom na našej planéte a osobám vylúčeným zo spoločností, pričom nie sú moralistické. Spája ich najmä humor.

„Náš nový album je pozvánkou na večierok, pričom si musíte byť vedomí chaosu, ktorý nás obklopuje. Populárna hudba musí vytvárať prepojenie. Na našich koncertoch hovoríme, že sa s nami sa môžu stať ľudia aspoň na chvíľu cigánmi,“ hovorí Toma Feterman.

Za rytmickou smršťou, bláznivými melódiami a organickým zvukom počuť nezvyčajný talent skupiny pre interpretáciu i aranžovanie.

Bezstarostní trubadúri boli na svojej ceste tiež inšpirovaní filmovou hudbou a kabaretom. Navyše La Caravane Passe si k nahrávaniu svojho nového albumu „Nomadic Spirit“ pozvali nadaného gnawského speváka menom Mehdi Nassouli, flamengovú speváčku Palomu Pradal, balkánske kvarteto Aälma Dili a ďalších hostí z Bretónska, Katalánska, Moldavska a Mali.

Napriek tomu, že novinkou „Nomadic Spirit“ neprekonali La Caravane Passe svoje predošlé albumy, radi vám ju predstavíme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press La Caravane Passe)