OS BARBAPAPAS A SVOJSKÁ HRA S POHÁRMI

Vďaka sklenenej harfe, dvom bubeníkom a vlastnoručne vyrobenej hrncovej gitare si Os Barbapapas zo Sao Paula vytvorili na albume „Enigma“ jedinečný, futuristický štýl.


Väčšina ľudí pije z pohárov, Tomás Oliveira z nich svojimi mokrými prstami vyvoláva zvuky. Hrá na sklenenú harfu, exotický nástroj, ktorý je známy už od neskorého stredoveku, no v súčasnej hudbe sa prakticky nepoužíva. Tomás používa 30 pohárov na víno, ktoré sú naplnené v niekoľkých radoch rôznym množstvom vody. Trením ich okrajov vyvoláva rezonanciu. Virtuózny hudobník potom tieto jemné, voľne sa vznášajúce zvuky, preháňa cez rôzne efektové zariadenia. Výsledkom je kryštalický, miestami futuristický, takmer intergalaktický zvuk, ktorý hrá kľúčovú úlohu na novom, v poradí druhom albume skupiny Os Barbapapas. Všetko predznamenal pred dvomi rokmi už prvý album s názvom „DooWooDooWoo“.

Atypické machinácie

Os Barbapapas sú prekvapujúci, ich hudba je inštrumentálna a vo veľkom podivuhodnom svete brazílskej hudby jedinečná. Neznie ako samba, bossa, latin jazz ani iné štýly známe z ich rodnej krajiny. Sami o sebe hovoria ako o „Tropicalia Space Age Jazz Quartet“, ale toto označenie by sa malo ešte rozšíriť, pretože v ich skladbách je čo objavovať. Traja hudobníci a jedna hudobníčka sú nielen poslucháčsky vzdelaní v oblasti jazzu, ale majú za sebou aj výlety za poznaním iných kultúr. V Maroku spoznali prvky štýlu gnawa a v Etiópii miestny jazz. Napriek všetkým odkazom má kapela vďaka harmóniám, tónom sklenenej harfy a hrncovej gitary svoj vlastný, okamžite rozpoznateľný štýl.

Hudobná cukrová vata

Názov si kvarteto požičalo z francúzskeho kultového kresleného seriálu zo sedemdesiatych rokov. Možno preto, že hrdina príbehu vo farbe žuvačky mohol rôzne deformovať svoje telo, podobne ako kapela deformuje hudbu. Pravdepodobnejšie však je, že názov odkazuje na „Barbe à papa“, francúzsky výraz pre cukrovú vatu, pretože zvuk sklenenej harfy má podobne nadýchanú konzistenciu a evokuje protilátku na šialenstvo trinásťmiliónového São Paula.

Štvorčlenná kapela má nielen zmysel pre humor, ale i umeleckú imidž. Na fotografiách a videoklipoch sa prezentuje celá v červenom oblečení pred sýtočerveným pozadím. Mohli by ste si myslieť, že sú pomýlenými vyslancami brazílskej hudby, no túto výnimočnú skupinu je nutné zaradiť globálne. Medzi množstvo ďalších skupín, ktoré tiež tvoria atypickú inštrumentálnu hudbu, ako napríklad Khruangbin alebo Hidden Orchestra. Je to hudba, ktorá sa dotýka srdca i duše a v súčasnosti si vo svete nachádza stále väčšie množstvo priaznivcov.

NMR (foto: press Os Barbapapas)