PAROV STELAR: DVOJROČNÁ TVORBA NA ALBUME VOODOO SONIC

Parov Stelar - Voodoo Sonic (Etage Noir Recordings, 2020)

Parov Stelar pôsobí na hudobnej scéne viac ako pätnásť rokov. Od novembra minulého roku nahral tri pokračovania „Vodoo Sonic EP“, ktorých nahrávky teraz vychádzajú na albume „Voodoo Sonic“ v jednom ucelenom celku.

Rakúšan Marcus Fuereder spolu so svojou kapelou zaujal svet tanečnou produkciou, prezentovanou na deviatich albumoch a dvadsiatich EP. V súčasnosti je Parov Stelar považovaný za otca elektro swingu, jeho tvorba ale presahuje i do iných hudobných žánrov.

Od novembra roku 2019 zverejňoval Parov Stelar pod vlastnou značkou Etage Noir v pravidelných intervaloch svoje nové EP, ktoré vznikali v náročnom období.

Album „Vodoo Sonic“ odhaľuje rozmanitý zvukový vesmír nových piesní pozostávajúci od jazzu, až po energickú tanečnú hudbu. Koncepcia tohto opusu stelesňuje ešte viac ako len samotnú hudobnú tvorbu. Marcus Fuereder totiž namaľoval niekoľko umeleckých diel pre tento album. Prostredníctvom výtvarného ateliéru, koncertných vystúpení, tanca a nahrávacieho štúdia spojil svoje aktivity do jedinečnej umeleckej tvorby.

K sedemnástim už zverejneným skladbám bola na album „Voodoo Sonic“ pridaná novinka v podobe piesne „Sophie And The Hacker“.

Album začína zmesou jazzu a elektronických zvukov. V zvukovom dizajne piesne „Pink Dragon“ možno počuť istú dávku experimentovania a v skladbe „Tango Del Fuego“ pôsobivý hlas speváčky menom Georgia Gibbs, umelecky aktívnej v rokoch 1936–1966.

V strede albumu sa nachádzajú prevažne skladby v štýle elektro swing. Typickým príkladom je pieseň „Crush & Crumble“, v ktorej je badateľný typický zvuk Parov Stelar, tak ako ho poznáme z minulosti. V podobnom duchu sa nesie aj novinka „Sophie And The Hacker“.

Posledná časť albumu je viac popová.

Skladby ako „Come Back Home“, „Number One MC“, alebo „Go Wake Up“, by za normálnych okolností mohli znieť aj z vysielania slovenských komerčných rádií. Angažovanejšie piesne ako „Don’t You Forget“, alebo pokojnejšia „Piano Boy“ dodávajú novému titulu štýlovú rozmanitosť. Medzi osemnástimi piesňami sa nachádza aj singel „Brass Devil“, ktorý dosiahol prvé miesto v rebríčku elektronickej hudby iTunes v USA. Prekvapivo znie titulná i záverečná skladba „The Fall“.

Celkovo albumová novinka „Voodoo Sonic“ neprináša zásadné prekvapenia. Podaril sa ale na nej zachovať jedinečný hudobný podpis, ktorý Parov Stelar stále má.

Ako sám Marcus Fuereder hovorí: „Najlepšie džemy sa vyrábajú v starých pohároch“.

Róbert Gregor (foto: Parov Stelar)