REBELSKÉ DUŠE SKUPINY CHE SUDAKA

Che Sudaka - Almas Rebeldes (Cavernicola Records, 2017)

Che Sudaka - Almas RebeldesChe Sudaka je kapela z ľudu a pre ľud, žiadna pretvárka. Svedčia o tom aj jej začiatky. Pred pätnástimi rokmi jej členovia prešli bez pasov z Argentíny a Kolumbie do Barcelony. Začínali ako pouliční muzikanti. Teraz je z nich kapela ošľahaná vetrom skúseností na tisícoch koncertoch v mnohých krajinách na celom svete. Keď sa objavia dvaja bratia, argentínci Leo a Cachafaz, spolu s kolumbijčanmi Chekom a Jotou na pódiu, málokto v hľadisku zostane chladne stáť. Hudba Che Sudaka, prirovnávaná k tvorbe románskej legendy Manu Chao, je zmesou temperamentu, radosti, punku, ska, reggae, hip hopu, folku, folklóru, ktorá do poslucháčov vstrekuje injekciu zdravej energie. Ak by sme ju vnímali ako rock, tak by to bol rock bez hrubosti, postavený na tanečných rytmoch.

Názov Che Sudaka je odvodený od slova Sudak, hanlivého označenia pre latinoameričanov v Španielsku. Žiadny alkohol, žiadne drogy, vegetariánska strava a veľa športu. Znie to nudne? „Sme kapela s politickým posolstvom“ – hovoria členovia Che Sudaka. Podstatnú úlohu v ich hudobnej tvorbe zohrávajú sociálno-kritické texty piesní. Poukazujú na každodenný politický a mediálny tlak okolo nás. Kdesi, akoby v záhlaví ich piesní, tlie pahreba odkazu legendárnych The Clash. Aj taká je scéna mestizo – modernej fúzie Che Sudaka 2017latinskoamerickej a španielskej hudby s prvkami štýlov punk rock, reggae, ska, dub, hip-hop, elektronika s antirasistickými a antiglobalistickými postojmi.

Tri roky od vydania doposiaľ posledného štúdiového albumu Hoy oznámili Che Sudaka vydanie siedmeho štúdiového albumu s názvom Almas Rebeldes (Rebelské duše). Tento album charakterizuje podstatu ich tvorby viac, ako ktorýkoľvek album predtým. Samotní členovia skupiny o ňom hovoria: „Tento titul je pozdravom všetkým dušiam, ktoré sa majú chuť vzbúriť proti impotencii…a ktoré sa snažia premýšľať a cítiť, že všetci na svete sme rovnakí a to aj napriek šialenosti, do ktorej sa pretransformovala súčasná spoločnosť“. V istom slova zmysle je to retrospektívny album, ktorý spája desať najväčších hitov, ktoré skupina vyprodukovala za posledných pätnásť rokov. Všetky tieto piesne boli nahraté v ich vlastnom štúdiu Cavernicola Records a sú doplnené o tri zatiaľ nepublikované piesne. Jednotlivé nahrávky podporilo aj niekoľko hostí ako Manu Chao, Amparo Sánchez, Dr. Ring Ding, El Gran Silencio, Jupiter & Okwess a veľa ďalších.

Nahrávky albumu Almas Rebeldes stelesňujú hľadanie vlastného autentického a rozpoznateľného zvuku, ktorý spočíva v miešaní latinsko-amerického folklóru s jamajskými rytmami, punkový postoj a elektronické zvuky ich „soundsystému“. Che Sudaka ostávajú verní svojmu mottu, ktoré znie „Bailar pensando“ , v preklade tanečné myslenie.

Pätnásť rokov skupiny Che Sudaka je pätnásť rokov konštantného vývoja myšlienok a pocitov, pozitívnej a kolektívnej energie, globálneho hnutia, ktoré sa čoraz viac spája s rebelskými dušami. Tento nový album je zároveň zvukovou stopou ich života.

Miroslav Potoček a Róbert Gregor (foto: press Che Sudaka)