RUBIO – AVANTGARDNÝ HUDOBNÝ PROJEKT Z ČILE

Rubio - Mango Negro (Jungla Music, 2020)

Rubio je projekt čilskej producentky menom Francisca Straube, ktorá na hudobnej scéne pôsobí od roku 2015. V jej hudbe počuť elektroniku, pop, hip-hop, ambient i etnické prvky.

Francisca v minulosti pôsobila ako bubeníčka v rôznych skupinách ako napríklad Fármacos (2013), alebo v punkovej Miss Garrison (2009). Rubio sa líši od jej predchádzajúcich projektov tým, že v ňom po prvýkrát nachádza možnosť rozvíjať sa bez obmedzení a to komornejším spôsobom. Naplno v ňom vyniká originalita, autenticita a talent ústrednej hudobníčky.

Nový album „Mango Negro“ nadväzuje na jej prvý album Pez z roku 2018.

Inteligentnú experimentálnosť nového albumu naznačovali už single „Oro“ a „Nudo“, ktoré vyšli začiatkom tohto roka na „La Pérdida EP“. Pri nahrávaní všetkých skladieb Francisce robil spoločnosť multinštrumentalista Carlos Cabezas.

Francesca o poslednom období hovorí:

„Keď sme začali pracovať na nových nahrávkach, predstavovala som si, ako sa vynáram z vody, akoby som sa znovu narodila. Prirodzene, táto fikcia bola konfrontovaná so všednosťami ako existencializmus, smútok i smrť. Album Mango Negro reflektuje na zážitky z cesty zvanej život a na dôležitosť váženia si našej súčasnosti. Súčasťou inšpirácie je tiež chamtivosť a fantázia. Rada by som verila, že hoci je svet pozastavený kvôli pandémii, ľudia tento čas využívajú na obdobie reflexie, pohľadu dovnútra, pozorovania svojho strachu a démonov, našich svetiel a tieňov a na hľadania zmyslu vlastného života. Želám si, aby sme si navzájom pomáhali. Niektorí ľudia rozdávajú lásku, čo ma povzbudzuje k pokračovaniu toho čo robím. Svet má ale aj horšiu stránku. Ľudia s veľkou mocou ovládajú iných strachom a zdá sa, že ich nezaujíma urgentná potreba starostlivosti o planétu. Vytvorili konzumnú spoločnosť, ktorá je oddelená od prírody. Spojenie s prírodou by sme mali uchovať.“

O vzniku svojich piesní Francesca prezradila:

„Zvyčajne je rytmus na prvom mieste, čo mi umožní okamžite pocítiť pieseň. Melódie hlasu sa objavujú prostredníctvom vymysleného jazyka duše, v ktorom neviditeľným spôsobom vyjadrujem svoj názor. Je to najkúzelnejšia časť celého procesu. Na konci píšem text, ktorý je interpretáciou mojich pocitov do slov.“

V hudbe Rubio hrajú dôležitú úlohy vizuálne prvky.

Vizuálne protiklady sú pre Francescu veľmi dôležité. Rubio je rovnako o vizuále ako aj o hudbe. Tento projekt je tvorivým mostom k objavovaniu viacerých umeleckých oblastí a foriem vyjadrenia. Dokazujú to aj doposiaľ zverejnené videoklipy.

Róbert Gregor (foto: press Rubio)