THE YOUNIVERSE & ČIERNE DIERY: ABY KULTÚRA NESKONČILA AKO CHÁTRAJÚCI MONUMENT!

Skupina The Youniverse predstavuje konceptuálny projekt v schátraných historických a kultúrnych pamiatkach, ktoré mapuje organizácia Čierne diery. Projekt je reakciou na následky protipandemických opatrení v kultúre počas Covid-19 pandémie.


Kapela The Youniverse už v minulosti zaujala konceptuálnymi projektmi „A Day In a Life of a Band“ a „CMYK Pop Up Shop“. Konceptuálne sú aj jej albumy. Najnovším z jej projektov je spolupráca s organizáciou Čierne diery, ktorá prostredníctvom článkov, fotografií, máp, kníh či umeleckých grafík zviditeľnuje opustené alebo inak zanedbané miesta na Slovensku. Miesta, ktoré by si kvôli svojej historickej alebo spoločenskej hodnote zaslúžili pozornosť a revitalizáciu, teraz formou koncertov vo vybraných schátraných lokalitách pomôže zviditeľniť aj kapela The Youniverse.

Zakladateľka a speváčka zoskupenia Tammy Nižňanská vysvetľuje:

„Projekt čierne diery sledujem už dlhodobo, a tak mi napadlo spojiť dva blízke koncepty–vesmír (youniverse) a čierne diery dohromady, s tým, že vznikne zaujímavá a pútava odpoveď na defacto zrušenie kultúry. Kapela, ktorá nemôže koncertovať, zahrá svoju hudbu v „čiernej diere“, zdecimovanom priestore, do ktorého sa rutí aj cely kultúrny priemysel ako taký.“

The Youniverse sa pokúšajú upozorniť na hodnotu nie len týchto zabudnutých miest, ale aj na kultúrno-kreatívny priemysel, ktorý môže postihnúť rovnaký osud, ako tieto krásne miesta pri nedbalom narábaní počas opatrení spojených s pandémiou COVID-19.

Manažérka kapely Linda Mangunda dopĺňa: „..nemali sme na výber, nemohli sme koncertovať. Práve preto sme chceli robiť niečo, čo by stále prinášalo hodnotu našim fanúšikom a celej kultúre.“

Konceptuálne koncerty The Youniverse & Čierne diery sa odohrali v troch monumentálnych slovenských lokalitách a to v hute Etelka v Nižnej Slanej, v kaštieli v Jelšave a v bývalej synagóge v Šaštín-Stráže.

Realizácia prebiehala v septembri 2020 v exteriéroch týchto krásnych no chátrajúcich pamiatok. Celý projekt bol organizačne, technicky a produkčne zastrešení členmi THE YOUNIVERSE.

Basgitarista Šimon Vladár opisuje „Čo sme našli doma, to sme zobrali a išli na neznáme miesto. Robili sme všetko najlepšie ako sme vedeli“.

Na projekte sa podieľali kameraman Michal Janek a fotografka Marcela Farbulová.

„Čo sme ale netušili bolo, že Čierne Diery nás takmer úplne pohltia. Nič nedopadlo, ako malo“ načrtáva Tammy priebeh realizácie projektu.

Zakladateľ a producent zoskupenia, Jerguš Oravec: „Od začiatku sme mali problémy, najprv nám v Etelke nestačil agregát, potom nám odišla zvuková karta, nakoniec sa nám deň pred strihom finálneho produktu odpálil aj harddisk so všetkými zábermi a podarilo sa zachrániť len tretinu materiálu“.

Bubeník a producent Adam Olexík dopĺňa „Mám pocit, že tento projekt je takou metaforou pre rok 2020. Začalo to pekne, no postupne sa na seba nabaľovali problémy, až sme nakoniec boli klasicky nútení improvizovať, snažiť sa zahojiť všetko za chodu a zabojovať.“

V aktuálnom dianí je kultúra na Slovensku v podobnej pozícii ako tieto schátrané pamiatky – potrebuje pozornosť verejnosti, neustálu osvetu a nikdy neprežije bez podpory.

„Sme nesmierne vďační za každého, kto sa dobrovoľne podieľal na projekte. Bez takejto podpory by to nešlo.“ ukončuje Tammy.

Tento projekt bol podporený z kultúrneho a sociálneho fondu SOZA na významne projekty.

Braňo Kálavský a NMR (foto: Marcela Farbulová)