ZOMREL ZNÁMY BUBENÍK TONY ALLEN

Vo veku 79 rokov zomrel nigérijský bubeník, spoluzakladateľ žánru afrobeat, Tony Allen.

Rodák z Lagosu zomrel vo štvrtok v noci v parížskej Pompiduovej nemocnici v dôsledku aneuryzmy aorty. Tlačovej agentúre The Associated Press to potvrdil jeho manažér Eric Trosset.

Tony Oladipo Allen sa narodil 12. augusta 1940. Bubnoval od začiatku 60. rokoch minulého storočia a v začiatkoch spolupracoval najmä s gitaristom a skladateľom Felom Kutim. Táto dvojica položila základy hudobného štýlu afrobeat, ktorý kombinuje zvuk gitár, dychových nástrojov a polyrytmického bubnovania. V 70. rokoch sa Allen s Kutiho kapelou preslávili nielen v Afrike, ale aj Európe a Severnej Amerike. Kutiho kritika korupcie a porušovania ľudských práv dostala kapelu viackrát do problémov s nigérijskými úradmi. V roku 1978 Tony Allen skupinu opustil, aby sa mohol venovať vlastnej tvorbe.

Nigérijský bubeník Tony Allen prebúdzal tanečný adrenalín do vysokého veku.

Pred nedávnom v zostave The Good, the Bad and the Queen chytil druhý dych a hoci v porovnaní so Seun Kutim a jeho kapelou Egypt 80 pripomínal láskavého strýka, album „Secret Agent“ s plejádou výborných muzikantov a spevákov mal šmrnc.

Bubnoval za štyroch a pritom nežne, údajne preto si ho kedysi vybrala francúzska pesničkárka Charlotte Gainsbourg. Vzdorovitosť typická pre afrobeat mu ale zostala do smrti. Konfrontácia so životom v Lagose sa u neho prejavovala konfliktnými a nahnevanými textami. Dokázal s bubnami zalevitovať v rytmoch, ktoré navždy určili ráz modernej africkej hudby.

Tony Allen predstavoval so všetkým afrického dinosaura, všetkými rešpektovaného a ochotného vás utancovať.

Nahral viacero sólových albumov a spolupracoval s mnohými hudobníkmi. Naposledy mu vyšiel album „Rejoice“, ktorý vytvoril s takisto dnes už nebohým juhoafrickým trubkárom Hughom Masekelom. Tony Allen spolupracoval s mnohými poprednými hudobníkmi ako Brian Eno, Damon Albarn (Blur, Gorillaz), Paul Simonon (The Clash), Flea (Red Hot Chili Peppers), Sébastien Tellier, či africkou speváčkou Oumou Sangaré.

SITA, Jiří Moravčík a NMR (foto: press Tony Allen, The Good, The Bad And The Quuen)