COMBO CHIMBITA – ASTRONAUTI, KOZMICKÉ LODE A TAK

Combo Chimbita – Ahomale (Anti/Epitaph 2019)

Nostalgickú túžbu po minulosti nahrádza kolumbijská skupina Combo Chimbita predstavami o budúcnosti, a pretože sa na ceste pýta duchov predkov, nečakajte žiadne sci-fi.

Nečakajte ani cestovný poriadok dajme tomu na Saturn, odkiaľ priletel jazzový avantgardista Sun Ra, ktorého hudobnú víziu afrofuturismu Kolumbijčania pretavili do verzie tropical futurizmu. Bez prívlastku free, dodajme, to aby sa niekto zbytočne netešil.

Combo Chimbita vstávajú a zaspávajú s cumbiou, takže spojenie s nedostihnuteľným Saturňanom hľadajme predovšetkým v ústrednej myšlienke na psychedelickú hudbu mimo náš časopriestor a spoločnom nástroji, umožňujúcom do neho najľahšie vstúpiť – syntetizátore. Inak do nás s tvrdou gitarou valia rockovú cumbiu, salsu, haitské a mexické tanečné štýly, alebo africké polyrytmické bubnovanie.

Ako je ale možné, že kontraalt španielsky spievajúcej Caroliny Oliveros každú chvíľu prechádza do preslávenej vokálnej techniky bulharských speváčok?

To je jedna zo záhad skvelého albumu nazvaného po Ahomale: ani žene, ani mužovi a už vôbec nie bojovo naladenej postave so slovníkom čerpá ako od západoafrických Jorubov, tak z latinskoamerického magického realizmu. Skrátka zo zdrojov podnecujúcich predstavivosť a pravdu povediac, ani zvyšným členom (Niño Lento, Prince of Queens a Dilemastronauta) nejde výlučne o budúcnosť, ako skôr o teleportáciu do inej galaxie, kde vraj ľudia po vstrebaní božských vibrácií Combo Chimbita prídu k rozumu a zmenia svoje životné priority.

O tie aktuálne prichádzajú napríklad v New Yorku, kde sa Kolumbijčania usadili už pred rokmi a nahrali svoj druhý album pod dohľadom producenta menom Daniel Schlett. Tým pádom je možno hádanka náznaku bulharských spevov inak rockovo surovej Caroliny vyriešená: Schlett, ako je známe, je podpísaný pod posledné platne hudobníkov ako Yonatan Gatt, Arto Lindsay, alebo Aaron Parks.

„Nebudem vám klamať, cítim sa tak silnejšia,“ spieva Carolina uprostred púšte obklopená kaktusmi vo videoklipe skladby Esto Es Real (8100mg) a opýtať sa prečo, znamená dozvedieť sa: to je skutočnosť. Dobre, ale prečo ten pohľad cez rozbité sklo?

Jiří Moravčík (foto: Itzel Alejandra)