EDITORSKÝ VÝBER: 12/2024

Tento týždeň nás potešil nový album skupiny Jesus and Mary Chain i ďalšie novinky, ktoré zverejnili Emilíana Torrini, Il Civetto a domáci hudobníci JuSt a Tolstoys.


Škótska skupina Jesus and Mary Chain vydala svoj ôsmy štúdiový album s názvom „Glasgow Eyes“. Je to jej prvá nahrávka od jej albumu „Damage and Joy“, ktorý vyšiel pred siedmymi rokmi. Novinka vznikla pri príležitosti 40. výročia vzniku skupiny. Jim Reid o nej povedal: „Nečakajte, že prehodíme výhybku na džez. Ľudia by mali očakávať našu typickú nahrávku, a tou nový album určite je. Náš tvorivý prístup je rovnaký ako v roku 1984, jednoducho vyrazili sme do štúdia bez konkrétnych predstáv. Mali sme niekoľko piesní a nechali sme tomu voľný priebeh. Neexistujú žiadne pravidlá, jednoducho robíme to, čo nás napadne. A je v tom telepatia – s bratom sme také zvláštne nie celkom identické dvojčatá, ktoré si navzájom dokončujú vety.“


Emilíana Torrini je speváčka z Islandu s talianskymi koreňmi, ktorej sa v roku 2008 rokmi podarilo vo svete preraziť piesňou „Jungle Drum“. Milostný život jej zosnulej matky jej poskytol veľa inšpirácií k novému albumu, pretože bude zostavený z desiatok milostných listov, ktorým Geraldine Flower alias „Miss Flower“ zamotala mužom hlavu. Prostredníctvom skladby „Let’s Keep Dancing“ dáva speváčka nahliadnuť do rozmanitého hudobného sveta, ako napríklad aj do karibských rytmov, ktoré evokujú akýsi soundtrack k poslednému tancu počas rozlúčkového večera.


Nemecká skupina Il Civetto odložila experimenty s world music do šuplíka. Trinásť piesní na štvrtom albume „Liebe auf Eis“ vzniklo v legendárnych Hansa Studios, v ktorých sa stále vznáša duch Davida Bowieho. Skladby sú servírované pomerne popovo a je v nich málo priestoru pre inštrumentálne experimenty. Niektoré piesne ako „Alles was ich hab“ svištia okolo ako taxík, ktorý prechádza okolo zákazníka bez smartfónu. Do skladby „Boys Do Cry“ kapela zakomponovala časť refrénu jedného z hitov skupiny The Cure. Nové texty sú väčšinou o nekonečných letných berlínskych nociach.


Žilinský spevák Juraj Strásky alias JuSt zverejnil skladbu s názvom „Ako z francúzskych filmov“, ktorá je o túžbe prežiť život tak, aby stál aspoň za jeden zaujímavý film. Je to parafráza na báseň „The movie“ od Jima Morrisona. „Nie je to celkom nová skladba. Úvodnú melódiu som zložil ešte v čase, keď som sa naučil hrať prvé akordy na gitaru. Dlho som k piesni nemal text, až kým neprišiel prvý verš. Táto pieseň je ako červené víno…“ a už to išlo samo. Nedávno som tú pieseň zahral Petrovi Vaňoučkovi, ktorý sa ponúkol, že k nej napíše aranžmány pre sláčikové kvarteto. Keď sme sa pustili do nahrávania, bol som nadšený a vedel som, že musíme k nej natočiť videoklip, že si to tá pieseň zaslúži“, opisuje vznik piesne a videoklipu JuSt. Skladba sa nachádza na novom albume s názvom „V posteli“, ktorý hudobník pripravoval s prestávkami dva roky. Nachádza sa na ňom 11 autorských piesní so slovenskými textami a spolupracovalo na ňom viacero hudobníkov, čo predznamenáva žánrovú pestrosť – od pomalých akustických balád až po indie pop.


Tolstoys v Berlíne pripravujú svoj tretí štúdiový album. Ten vyjde začiatkom apríla a bude obsahovať 12 skladieb vrátane emotívneho singlu „Do You Remember“, v ktorom si jej autori zaspomínali na začiatok svojho 8-ročného vzťahu. „Vidím nás, vidieť sa prvýkrát. Buskujem na Laurínskej ulici. Zastaví sa pri mne mladý muž s kontrabasom. Nepoznám ho. Začne so mnou hrať. Čo hrá, sa mi páči, a to ešte ani netuším ako veľmi,“ opísala speváčka Ela moment, keď prvýkrát stretla Michala Smetanu – vyštudovaného doktora a hudobníka. „Keď tú pieseň dnes počujem, pripomína mi našu prvú spoločnú jar. Nesmelo sme randili, brali všetko pomaly a spoznávali sme jeden druhého. Nevynára sa mi konkrétna situácia, skôr len spleť farieb, slnka a pocitu, že máme všetok čas na svete a krásnu, dlhú lásku pred sebou, ktorá trvá dodnes,“ teší sa spoluator skladby Michal.

NMR (foto: Caroline Mackintosh)