EDITORSKÝ VÝBER: 9/2024

Rockerov poteší nový album dvojice Liam Gallagher & John Squire, fanúšikov reggae Liam Bailey a novinky predstavili aj Khruangbin, J. Bernardt, Delgres, či domáci Dynamo Team.


Keď si Oasis v roku 1996 prizvali na veľkolepom koncerte v Knebworthe k piesni „Champagne Supernova“ gitaristu Johna Squirea bola to veľká udalosť. Napriek tomu trvalo takmer 30 rokov, kým album Liam Gallagher a John Squire nahrali svoj prvý spoločný album. John sa v posledných rokoch sústreďoval viac na tvorbu vizuálneho umenia, no jeho genialita zostala nezmenená. Takmer bluesové aranžmány sú ovplyvnené jeho celoživotným obdivom k Hendrixovi a Pageovi. Na spoločnom albume dvojica predstavuje psychedelickú, občas až transcendentálnu hudbu, ktorá vracia Liamovi typický úsmev. Jednoducho časť Oasis sa spojila s časťou Stone Roses a neznie to vôbec zle.


Britský hudobník Liam Bailey tvorí hudbu od roku 2010. Jeho prvé EP vyšlo vo vydavateľstve Amy Winehouse, ktorá krátko potom zomrela. Vo Veľkej Británii mal vďaka producentom Chase & Status hit „Blind Faith“, no spolupráca s veľkým vydavateľstvom napokon nedopadla šťastne. Vo svojich skladbách kombinuje reggae, folk a R&B zo zvukov starého lampového zosilňovača. Spieva o migrácii, rasizme, rodinných traumách a jeho skladby dávajú nádej v ťažkých časoch. Hudobníkov nový album „Zero Grace“ preto pôsobí ako teplé objatie. Prostredníctvom osobných a spoločensky kritických textov nás Liam pozýva k bezstarostnému tancu. Piesne ako „Sour Wine“, „Canary In The Coal Mine“, alebo „Mercy Tree“ pripomínajú rané reggae z konca 60. rokov.


Texaská skupina Khruangbin ohlásila pred niekoľkými týždňami piesňou „A Love International“ svoj nový album „A La Sala“, ktorý vyjde 5. apríla. Pred pár dňami kapela zverejnila ďalší zaujímavý videoklip k skladbe „May Ninth“. Počuť v nej výrazné basové linky a psychedelické gitary evokujúce americkú i thajskú hudbu, pričom vďaka jemným vokálom znie typicky jarne. Tomu zodpovedá aj oranžovo ladený videoklip, ktorý má vďaka animovaným kresbám vo farbách matky prírody relaxačný charakter.


J. Bernardt, známy zo skupiny Balthazar, pripravuje vydanie svojho druhého štúdiového albumu „Contigo“. Ten vyjde 17. mája 2024 prostredníctvom vydavateľstva Play It Again Sam. Okrem podrobností zdieľa hudobník jeho prvú ochutnávku vo forme nového videoklipu k piesni „Taxi“. Jeho dej sa odohráva uprostred zmätku a ranného rozjímania. Je namierený proti taxikárovi, ktorý vyzdvihol speváčku a pôsobí ako útek pred spracovaním správ o rozchode. V piesni počuť náznaky divokých rytmov, ženské zborové vokály i kinematografické sláčikové nástroje. Kontrast medzi nimi zvýrazňuje funkový podtón s výraznými zvukmi basovej a elektrickej gitary.


Francúzske trio Delgres hrá zmes delta blues, kreolskej hudby, neworleánskeho džezu a garážového rocku. Skupina má väzby na karibský ostrov Guadeloupe, pretože predkovia speváka Pascala Danaëho tam boli otrokmi. V minulosti tento hudobník spolupracoval s Petrom Gabrielom, Youssou N’Dourom, Laurentom Voulzym, Gilbertom Gilom, skupinou Rivière Noire a speváčkami Neneh Cherry či Ayo. Svoje skúsenosti nedávno zúročil na treťom albume „Promis Le Ciel“, z ktorého vyniká najmä skladba „Walking Alone“. Zaujímavosťou tiež je, že trubkár Rafgee používa namiesto basgitary svoj špecifický dychový nástroj.


Trnavské hyperpopové duo Dynamo Team zverejnilo videoklip k piesni „Everybody Up“ z ich minuloročného „Graphic Equalizer“ EP. Duo, ktoré vedie Michal Štofej, zo skupiny Hudba z Marsu v minulosti zaujalo piesňou „Roll The Dynamo“ vo viedenskom rádiu FM4 a ďalšími hitmi ako „OK Lets Go“ či „Cant Stop Me“, ktoré boli použité v reklamných kampaniach v USA. O novom klipe Štofo prezradil: „Bol natočený v absurdných podmienkach. Potrebovali sme využiť priestor s nainštalovanou led stenou, preto sme museli natáčať neskoro v noci cez nočný pokoj. Produkcia prišla s požiadavkou natáčať čo najtichšie – vlastne takmer šeptom. Takže celá techno-punková energia nahrávky bola redukovaná na tichučké unplugged zvuky gitary a bicích. Našťastie všetci účinkujúci to zobrali s humorom a profesionálne zatancovali, akoby sa od decibelov triasla zem :)“