MATHEW HERBERT NAHRAL ALBUM O BREXITE: „ŠTÁT JE MEDZI NAMI“

Matthew Herbert Big Band – State Between Us Matthew Herbert Big Band – The State Between Us (Accidental 2019)

Radšej počúva strom ako politikov – ideovou témou najnovšieho albumu britského hudobného producenta menom Matthew Herbert je Brexit. Jeho orchester má ducha celoeurópskej spolupráce. Na najnovších nahrávkach môžete počuť jazz, elektroakustické koláže, vážnu hudbu i housebeat. „The State Between Us“ je album, ktorý hovorí o tom, čo to znamená byť Britom v roku 2019. Šestnásť skladieb odzrkadľuje cestu po Veľkej Británii. Na realizácii albumu sa podieľalo množstvo špeciálnych hostí, vrátane spevákov ako Rahel Debebe-Dessalegne, Arto Lindsay, Merz, Patrick Clarke a vysoko rešpektovaných inštrumentalistov akými sú Enrico Rava, Byron Wallen, Sheila Maurice Gray a Nathaniel Cross. V textoch piesní sú použité pasáže z diel Caryl Churchillovej – prvej dámy súčasnej britskej dramatiky, legendárnych básnikov Percyho Shelleyho, Johna Donneho i rôznych čelných predstaviteľov britskej politickej scény, vrátane predsedu strany UKIP (Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva), ktorým je Nigel Farage.

Mathew Herbert 2019Matthew Herbert a jeho Big Band sú lepšou stránkou Brexitu. Krátko po britskom referende bol Matthew v šoku. Ako terapiu si predpísal prácu s európskou skupinou. „Na našich vystúpeniach je na pódiu 120 hudobníkov, z ktorých osobne poznám približne len desať,“ hovorí Herbert. „Robiť koncert s toľkými cudzincami ma robí šťastným, je to veľká facka pre politikov ako Nigel Farage, Theresa May a všetkých tých idiotov.“

Matthew Herbert cestoval po Európe približne dva roky. Počas tohto obdobia hral s viac ako tisíc hudobníkmi. Album vyšiel v plánovanom termíne Brexitu 29. 3. 2019. Na jeho nahrávkach Herbert ukazuje rozsah svojich schopností: elektroakustické koláže stoja v protipóle k orchestrálnym pasážam i celkovej živelnej eufórii. Album „The State Between Us“ oslavuje hudobné a fyzické prekračovanie hraníc, ale vo svojom jadre je to reflexívny album: „Album je odozvou na obdobie bezpečnosti v mojom živote ako britského občana, môjho života ako Európana i môjho života ako ľudskej bytosti na tejto planéte, ktorá sa zničí“, hovorí Matthew Herbert.

Mathew HerbertMatthew na situáciu reaguje akustickou ekológiou. Pozornosť poslucháčov smeruje na zvuky, ktoré rozprávajú politický príbeh. V piesni „Backstop“ počuť prírodné zvuky zaznamenané na výlete po britsko-írskej hranici. Skladba „Fish and Chips“ je inšpirovaná situáciou v rybárskom meste Grimsby, v ktorom sa po rokoch volebných úspechov sociálnodemokratickej labouristickej strany zrazu chopila moci strana UKIP. Práve na tomto mieste sa pohrával s  trúbkou a vymýšľal výsledný zvuk albumu. Najväčším emocionálnym momentom je výrub stoosemdesiatročného duba, ktorý bol dôsledkom Brexitu. „Brexit je rozptýlenie od skutočnej núdze – zmeny klímy. Moja hudba sa musí vyrovnať s klimatickými podmienkami a myslím si, že by sme mali počúvať skôr stromy ako Nigela Farageho,“ hovorí Mathew, ktorý žije na farme neďaleko Londýna.

Mathew  chce svojim novým albumom poukázať aj na lepšiu budúcnosť – na ľudí, ktorí riešia svoje problémy spoluprácou, tak ako on a jeho veľká kapela: „Politici nie sú jediní ľudia, ktorí nám môžu diktovať budúcnosť. Komplexný problém možno vyriešiť len spoločne a potom môžeme zosobniť to, čo je dobré na Európskej Únii. Na otázku kde je domov ponúka Mathew jednoznačne nádejnú odpoveď: „Ste tu vítaní!“

Róbert Gregor (foto: press Mathew Herbert)