MIDLAKE: TÉMY STRATY I NÁDEJE NA NOVOM ALBUME

Na piatom albume „For The Sake of Bethel Woods“ skupiny Midlake z Texasu sa objavujú závažné témy. Kapela sa ním pripomína po deviatich rokoch.

Novinka je pokračovaním albumu „Antiphon“ z roku 2013. Spevák a skladateľ Eric Pulido sa medzitým venoval iným projektom ako napríklad superskupine BNQT, v ktorej pôsobil spolu s Benom Bridwellom (Band of Horses), Alexom Kapranosom (Franz Ferdinand), Franom Healym (Travis) a Jasonom Lytleom (Grandaddy).

Nový album prináša zmenu spojenú so spoluprácou na diaľku.

Dôvodov, prečo sa kapela dala opäť dokopy bolo viacero. Najviac poetický bol sen hráča na klávesové nástroje Jesseho Chandlera, pretože jeho zosnulý otec Dave sa mu zjavil vo sne a povzbudil ho.

„Prišiel ku mne vo sne a mal len jednu prosbu“, spomína sa v piesni „Meanwhile“. Preto je na obale albumu práve Dave Chandler. Keď mal 16 rokov, vydal sa stopom do Bethel Woods na festival Woodstock. Na fotografii je záber z dokumentárneho filmu o tomto festivale. Je to obraz jeho otca z mladosti, ktorý len pokojne a mierumilovne sedí s rukou na brade vo všetkom tom zmätku okolo neho. Stelesňuje to, čo prináša čaro hudby, mieru, lásky a spoločenstva.

Pieseň „Bethel Woods“ je o hodnotách akými sú komunita či mier a o tom, že by sme sa mali radšej orientovať na to, čo nás spája, než na to, čo nás rozdeľuje. Skladba „Exile“ je tiež o vzájomnom uznaní.

Každá nová pieseň v sebe ukrýva posolstvo, s ktorým sa poslucháč vie stotožniť.

Skladba „Glistening“ je o vstupe Erica Pulida v roku 2001 do kapely a o jeho pochybnostiach o sebe samom. Tie sa však strácajú v psychedelickom vyvrcholení na jej konci.

Pieseň „Feast of Carrion“ je tiež o oslobodení. Nachádza sa v nej slovná hračka so slovným spojením „carry on“. Ide v nej o to, aby sme niečo po sebe zanechali a zároveň sa tešili z toho, čo je už minulosťou.

Ukázalo sa, že „lockdown“, ktorý sme všetci v posledných dvoch rokoch zažili, bol pre skupinu užitočný. Umožnil jej nahrávanie nového albumu, čim unikla od smutnej reality a sústredila svoju energiu na niečo nové.

Skupina zhudobnila aktuálne témy nadčasovým spôsobom.

Album „For the Sake of Bethel Woods“ produkoval producent John Congleton, ktorý je vďaka spoluprácam s umelcami ako St. Vincent, Explosions in the Sky, či Sharon Van Etten držiteľom Grammy.

Tentoraz pomohol na svet nahrávkam, ktoré sú plné srdečnosti a tajomstiev. Výborné aranžmány umocňuje aj zvuk flauty, či klavíra.

Pre indie-folkových fanúšikov môžu Midlake stelesňovať jednu z najlepších kapiel našej generácie.

Róbert Gregor (foto: press Midlake)