PRICHÁDZA HUDBA SVETA ŽILINA

Po minuloročnom online festivale HUDBA SVETA ŽILINA, sa začiatkom októbra konečne naživo predstavia skvelí hudobníci z pestrej zahraničnej a domácej scény.

Tradícia jarných world music koncertov v Žiline v rámci festivalu HUDBA SVETA ŽILINA sa z pochopiteľných dôvodov presunula na jeseň, no siedmy ročník festivalu opäť prinesie všetkým milovníkom hudby rôznych kultúr dva dni plné kvalitnej a nesmierne pestrej hudby. Siedmeho a ôsmeho októbra sa môžu návštevníci tešiť na latino a balkánsky baschavel v podaní kapiel pochádzajúcich z rôznych krajín Európy.


Temperamentné rytmy Latinskej ameriky prinesie prvý deň festivalu 7. 10. 2021 v Smer Music Klube 77 o 19:30 slovenská multižánrová kapela LA3NO CUBANO fungujúca od roku 2005.

Jej hudba je dobre namiešaným hudobným koktejlom s príchuťou slovenského folklóru. Po nich vystúpi talianska kapela BARO DROM ORKESTAR. Je to štvorica hudobníkov, ktorá spája stredozemnú hudobnú tradíciu s východoeurópskymi temperamentnými rytmami, no aby toho nebolo málo, v ich tvorbe nájdete tiež prvky mongolskej a brazílskej hudby. Táto fúzia určite nenechá nikoho sedieť na stoličkách.

Ak to pandemická situácia umožní, aj tento rok bude pripravený workshop BUBNOVAČKA orchestra pod vedením skúsených členov zoskupenia Rytmika.sk.

Priestor tu dostávajú hudobná tvorivosť a komunikácia, kde si účastníci za použitia množstva perkusií môžu zažiť silu rytmu na vlastnej koži. Presné miesto a čas bude zverejnený dodatočne na webovej a facebookovej stránke festivalu.

Druhý deň festivalu 8. 10. 2021 otvorí o 19:00 v Mestskom divadle Žilina originálna česká world music kapela MIJAKTIČ ORKESTAR prezentujúca vlastný pohľad na balkánsku hudobnú tradíciu.

Zvyšok večera bude patriť slovenskej kapele BALKANSAMBEL a jej hosťom. Táto dobre známa žilinská kapela naživo predstaví projekt, kam si pod autorským vedením Mareka Pastírika pozvala svojich najvýznamnejších hostí.

V priebehu spoločného Galakoncertu sa spolu s BALKANSAMBLOM na pódiu predstavia.

MARTIN GEIŠBERG s Danielom Špinerom a Marekom Pastírikom v rámci projektu „Na Modrej Planéte“, kde veľmi citlivo prepojili divadelný folk s balkánskym soundom. Na záver večera Folklórny súbor ROZSUTEC v projekte „Len tak…“ predvedie unikátne spojenie tradičného slovenského folklóru s krivými rytmami balkánskej dychovky, okorenené efektnou tanečnou zložkou.

Vstupenky na podujatie sú už v predpredaji na webovej stránke www.hudbasvetazilina.sk a aktuálne informácie je možné sledovať na facebookovej stránke festivalu www.facebook.com/hudbasvetazilina.

Ľubica Záborská (foto: press Hudba sveta Žilina)