TRAD ATTACK! – TRADÍCIA AKO OHEŇ

Tradícia je podľa estonského tria Trad.Attack! oheň, ktorý by sa mal podávať z rúk do rúk a nikdy by po ňom nemal ostať len popol.

„Vieme, že ľudia majú tendencie opakovať stále to isté, pretože im niekto povedal, že je to jediná správna cesta, ale myslíte si, že sa cítia šťastnejšie? Narodili sme sa s odvahou vziať niečo posvätné a vytiahnuť to na denné svetlo 21. storočia. Neprosíme, nežobreme o priazeň a našou ďalšou zastávkou je svet. Ako sa hovorí, všetko alebo nič,“ znie manifest tria Trad. Attack!“, podľa všetkého rozhodnutého privodiť folkloristom s novým albumom „Make You Move“ infarkt.

Ústrednou myšlienkou nového albumu je zmena, prenesená do výraznej zmeny imidžu a ambicióznych poprockových skladieb, prerezávajúcich priestor punkovou radosťou. Trio stíši, iba keď musí nabrať dych.

Oproti dvom predošlým vychváleným albumom speváčka a hráčka na gajdy Sandra Vabarna, gitarista brat Jalmark a bubeník Tõnu Tubli naozaj dosť pritvrdili, zvukovo nám nakladajú s prídavkami elektroniky, dychov, sláčikov a zborov, ale pre silné melódie by si ďalej nechali vŕtať kolená.

Naďalej fascinujú uchopením ľudovej poézie, poučenia, zábavy a odkazov aktuálnych aj v súčasnosti.

Musíme sa ale pýtať, ako si gazdinky napríklad poradia s kuchynským zaklínadlom z 30.rokov, pretože s nátlakovou skladbou „Pass pass“ na nejaké premýšľanie o správnom varení nebudú mať pri divokom tanci vôbec čas.

S rozporom sa stretávame aj vo videoklipe hitovky „Tehke ruumi!“, kedy si potmehúdsky hovoríme, či za vydesením mladých dievčat môže zlý „poltergeist“ alebo naplnenie starých rád novomanželkám, podľa ktorých by mali s prvým kikiríkaním kohúta vyskočiť bez reptania a s úsmevom z postele, zapáliť v kachliach a utekať do maštale podojiť kravy.

Jiří Moravčík (foto: press Trad.Attack!)